Obálka novín Hlas národa

Neznámy autor

datovanie:
miery: výška 30 cm, šírka 19,52 cm
výtvarný druh: úžitkové umenie
žáner: figurálno-znaková kompozícia
vojnový motív
technika: tlač
značenie:
inštitúcia: Slovenský národný archív, Bratislava
v kolekciách:

V diele text:

Našim russkim bratjam

Naši russkije druzja! My sklonjajemsja s radostnym izumlenijem i počtěnijem pered Vami. Sijajuščij primer Vašej chrabrosti usilil celyj naš narod v boju s našim obščim vragom. Etot primer byl tak silen, čto věś naš narod vozstal protiv drevňevo ugnětatěľa Slavjanstva. Naš narod sčastliv i gord, čto možet sražaťsja plečom k pleču s Vami i podtvěrdit, čto my ňe rabskij narod. Sěvodňa, kogda po našej zemlje zvučit radostnym echom pobědny marš slavnoj krasnoj armiji, ponimaja naši objazannosti i v vidu Vašej krovi, prolitoj i za našu svobodu, my Vam toržestvěnno oběščajem, čto my naš boj ne ostavim, poka ne budet nad celoj Čechoslovakijej razvivaťsja flag ravenstva i svobody. Nám očeň žaľ, čto po těchničeskim pričinam my ně možem často i podrobno pisať o našich čuvstvach k Vam.  Vměsto etovo pusť vezdě i vsjegda chvatit radostny užim iskrěnnoj ruki. Našim iskrennějšim želanijem javlajetsja, čtoby Vy sebja v našej rodině chorošo čuvstvovali i sčitali jejo rodnoj sjestroj velikoj Rossiji. Okončajem etich neškoľko slov gromkim »urra!« Vam, chrabryje tovarišči, Vašemu vělikomu maršalu Stalinu i vsjem tém, kto sražajetsja za naše osvobožděnije. Da zdravstvujet Krasnaja Armija i chrabryje sovětskije partizany!

Našim ruským bratom

V obdive a úcte skláňame sa pred Vami, naši ruskí priatelia. Žiarivý príklad Vašej statočnosti posilnil celý náš národ v boji proti nášmu spoločnému nepriateľovi Bol to príklad taký silný, že celý náš  národ povstal proti dávnemu utlačovateľovi Slovanstva. Náš národ je šťastný a hrdý, že môže bojovat bok po boku s Vami a dokázať, že nie je národom otrokov. Dnes, ked' radostnou ozvenou znie po našej zemi vítazný pochod slávnej rudej armády, sľubujeme Vám, že vedomí súc si svojich povinností a vedomí súc si Vašej krvi, vyliatej i za našu slobodu, v boji svojom neustaneme prv, kym nad celým Slovenskom nebude viať zástava rovnosti a voľnosti. Je nám ľúto, že technické prekážky nám nedovoľujú písať Vám často a podrobne o našich citoch a obdivu k Vám. Nuž nech náhradou tomu je všade radostný stisk úprimnej pravice. Želáme si zo srdca, aby Ste sa v našej vlasti dobre cítili a našu malú zem pokladali za rodnú sestru Vašej Rossije. Končíme prevolaním slávy Vám, statoční kamaráti, Vášmu veľkému maršalovi Stalinovi a všetkým tým, ktorí sa o naše oslobodenie pričinili. Nech žije Rudá armáda a jej statoční partizáni! -agn-    

 

No zahyň, studom večným zahyň, podlá duša,

čo o slobodu dobrý l'ud môj mi pokúša.

Lež večné meno toho nech ovenčí sláva,

kto seba v obeť svätú za svoj národ dáva.

A ty mor' hol - hoj, mor' ho i detvo môjho rodu,

kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;

a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:

mor' ty len a vol' nebyť, ako byť otrokom!

 

Počas SNP už – aj na vizuálnom poli – stoja voči sebe dvaja protivníci. Názory sú vyhranenejšie, prostriedky „ideologického boja“ agresívnejšie a takpovediac situačné. Zatiaľ čo bratislavská propaganda, hoci ju pomaly opúšťajú jej kľúčoví copywriteri a jej argumentácia nadobúda priam hysterický tón, podáva stále relatívne profesionálny výkon, produkty bystrickej propagandy, keďže tvorené v provizórnych podmienkach, sú „punkovejšie“.

Na povstaleckom území sa kolportuje množstvo letákov, situačných tlačí a grafík. Kreslí, maľuje a natiera sa graffiti (všadeprítomné Mor ho!, adresované fašizmu). Na oboch stranách vznikajú nové, krátkodyché síce, no o to radikálnejšie periodiká, z ktorých niektoré aj celkom efektívne vizuálne komunikujú. Autorom úderných kresieb v Novom slove je Štefan Bednár. Ten istý umelec navrhuje i protifašistické letáky s jednoduchými grafikami Smrť nacizmu! (figúra sekerou roztínajúca hákový kríž) a Priepustka (obesenec s „priepustkou“ pod  pazuchou, vizitka nedôveryhodnosti nemeckých sľubov). Ďalšie práce (napr. pod pseudonymom Čechov) autorizovať nevieme.

Petra Hanáková ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)