Některé prvky na této stránce nejsou přeloženy do češtiny. ¯\_(ツ)_/¯

Deutsche Warenkunde, Zartificielizoval

Rudolf Fila

Rudolf Fila – Deutsche Warenkunde, Zartificielizoval
datace:
rozměry: výška 20.5 cm, šírka 21.5 cm, hĺbka 2.5 cm
výtvarný druh: iné médiáautorská knihainé médiáinterpretácia
námět: imaginatívny motív
materiál: kniha
technika: kombinovaná technika, maliarske techniky
značení:
galerie: Nitrianska galéria, NGN
inventární číslo: F 41
samostatné dielo: Hercova tvár, Dekalkovaná a Deutsche Warenkunde, Zartificielizoval

Interpretované knihy Hercova tvár, Dekalkovaná a Deutsche Warenkunde, Zartificielizoval patria do otvorenej série diel postavených na princípe maliarskych intervencií do privlastnenej, už existujúcej výtvarnej predlohy, ktorých princíp začal autor rozvíjať už v 70. rokoch 20. storočia. Na rozdiel od komentárov do jednotlivých obrazov a ich reprodukcií, ktoré v jeho tvorbe dominujú, tu autor pracuje s reálnymi knihami, ktoré si privlastňuje a maliarsky komentuje. Charakter týchto intervencií sa dá čiastočne interpretovať na základe návodu, ktorý nám dáva sám autor v názve diel.

Hercova tvár, Dekalkovaná odkazuje na dekalk, výtvarnú techniku postavenú na princípe odtlačku. Dekalk je taká metóda odtlačku, kedy sa pomaľovaná časť papiera odtlačí na prázdnu stranu prehnutím listu. Pracovali s ňou predovšetkým surrealisti, napr. Max Ernst, ktorý využíval imaginatívnu kvalitu náhodne vzniknutých foriem a štruktúr.

Princíp náhody využíva aj Rudolf Fila maliarskymi intervenciami, ktoré realizuje nielen na väzbe knihy, ale aj vo vnútri knižných listov. Týmto náhodným spôsobom narúša základnú funkciu knihy, znečitatelňuje časť jej obsahu a vytvára nové kontextuálne čítania. Súčasťou názvu interpretovanej knihy Deutsche Warenkunde, ktorý v preklade znamená Nemecké tovaroznalectvo, je autorom vymyslený termín zartificielizovať, čím odkazuje k zmene pôvodného obsahu, pretože knihu o tovare a obchode povyšuje na knihu o umení. Filove interpretované knihy sa pohybujú na hranici medzi knihou – objektom a maľbou.

Barbora Geržová ● Virtuálna galéria NG