Filippo Morgagni

Alessandro Longhi – autor originálu, Benátsky maliar z polovice 18. storočia

datace:
rozměry: výška 96.0 cm, šírka 75.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
námět: portrét
materiál: plátno
technika: olej
značení:
galerie: Slovenská národná galéria, SNG
inventární číslo: O 304
kolekce:
licence: Creative Commons License volné dílo
objednat reprodukci stáhnout

Obraz reprezentuje oficiálny portrét muža z vyššej spoločnosti, ktorý má lekárske poslanie. Okamžite je zjavná identita modelu, aj keď nám zatiaľ uniká v nedostatku ďalších informácií. V ľavej ruke zdvihnutej do výšky očí drží štipec, pravou rukou ukazuje na knihu, ktorá je pred ním. V otvorenej knihe bolo možné prečítať si slová: ECCE SANGUINI.

Maliar dodržal v kompozícii konvencie portrétu vznešeného muža. Veľmi štylizovaným podaním, podobne ako Giuseppe Ghisladim (Bergamo 1655 – Bergamo 1743), sa pokúsil odbúrať formalizmus podobizní. Tento portrét vytvoril benátsky maliar, zdatný portrétista Alessandro Loghi.

Veľkú pozornosť venoval detailu, pritom však uplatnil uvoľnený rukopis. Mali pre neho význam aj také kvality ako individuálne črty, jedinečné rysy, charakter textilu, skôr ignorované v prípade oficiálnych portrétov. Jemnosť techniky a harmónia farby dodávajú maľbe zaujímavosť.

Obraz patrí do novej kategórie portrétov vytváraných okolo polovice 18. storočia na severe Talianska kombinovaním capriccia a oficiálnych podobizní podliehajúcich značnému formalizmu. 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.