Swimming Pool

Vladimír Havrilla

Vladimír Havrilla – Swimming Pool
datovanie:
miery: minutáž 1.4 min
výtvarný druh: iné médiávideo
materiál: CD
technika: video
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
inventárne číslo: F 159
tagy: žena remake silueta voda spomienky
v kolekciách:

Video Swimming Pool (po anglicky bazén) má zvláštne datovanie: „1973, digitálny remake 2017“. Z toho môžeme usúdiť, že ide o jeden z Havrillových filmov zo 70. rokov nakrúcaných na 8 mm kameru, ku ktorému sa autor rozhodol po štyridsiatich štyroch rokoch vrátiť a pomocou počítačovej technológie pretvoriť.

Video je farebné, bez zvuku a trvá necelé dve minúty. V prvom zábere vidíme ženu odetú v bielom, ako sa počas slnečného dňa snaží vliezť do akéhosi „tunela“ z plastovej fólie. V druhom zábere táto žena skáče do bazéna s vodou. Zábery z pôvodného filmu sa zrazu menia, vidíme obraz digitálne manipulovaný, pripomínajúci počítačovú animáciu. Ďalej sa pôvodné zábery prelínajú s počítačovými, v niektorých vieme rozoznať kontúry ženskej postavy, iné sú už načisto abstraktné, vyzerajú skôr ako rozhýbané škvrny a môžu nám pripomínať abstraktnú maľbu niekde medzi impresionizmom a pop-artom. V ďalšom digitálne štylizovanom obraze tušíme, že žena vylieza z fólie, nasleduje opäť zmena a na pôvodnom filmovom materiáli prichádza rozuzlenie, v ktorom zistíme, či „plastový skafander“ ochránil dievča pred vodou, alebo či mokré tričko odhalilo krivky jej tela. Nasledujú ďalšie motívy pripomínajúce rozpité farby a metamorfujúce tvary a na konci vidíme opäť predošlý záber, tentoraz v abstraktnom prevedení.

Zaujímavé na tomto diele je, že autor necituje, resp. nemanipuluje s dielami iných umelcov, ale odkazuje sám na seba. Havrilla pretvára svoje vlastné dielo, čím dáva najavo, že nič nie je stabilné, večné a konečné – ani umenie.

Vladimír Havrilla – Bazén

Omar Mirza ● Virtualna galéria NG