Jarmila Čihánková – Maľba 33
datovanie:
miery: výška 140.5 , šírka 105.5 cm
výtvarný druh: maliarstvovoľné
žáner: geometrická abstrakcia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
kurátor: Barbora Geržová
inventárne číslo: O 522
tagy: geometria
v kolekciách:

Geometrická maľba s názvom Maľba 33 je z roku 1969. Maľba je z vrcholového obdobia tvorby umelkyne. Kruh ako jeden z ťažiskových plošných prvkov maľby si autorka zvolila za výraz svojich „kineticky“ pôsobiacich malieb. Na červenom obdĺžniku sa nám otvára maľovaná geometria, ktorá je plošná, no vytvára ilúziu objemu – objektu. Pravidelnosť geometrických tvarov dvoch svetlých polokruhov, dvoch svetlých obdĺžnikov a ústredného vínového vzorca centrálne predeleného čiernou čiarou „žiariacou do zelena“ s čiernym trojuholníkovým na oboch stranách, nás volá do čihankovskej (ne)ohraničenosti.


Diela abstraktnej geometrie majú famóznu vlastnosť – i keď pôsobia na prvý pohľad strojene neosobne, opak je pravdou. Akékoľvek dielo so znakmi geometrie oslobodzuje ducha človeka, neťaží, zámerne neukotvuje, dáva rozlet našim myšlienkam, voľnosť a možnosť neohraničenosti myslenia…platí to aj v prípade tohto diela.

Jarmila Čihánková sa do povedomia lokálnych dejín umenia zapísala v 60. rokoch minulého storočia ako textilná výtvarníčka (technika art protis), maliarka, grafička a kresliarka, keď vstúpila do výrazových vôd novej vecnosti. Jej tvorba je postavená na základoch abstraktnej geometrie. Práve 60.  roky sú zamerané na ťažisko maľby. Bola členkou umeleckej skupiny – Skupina 4 – spolu s Oľgou Bartošíkovou, Tamarou Klimovou, Vierou Kraicovou.

Autorkine geometrické cítenie, zmysel pre vizuálny rytmus a farebnosť tvoria gro jej tvorby. Svojou osobnou angažovanosťou bola prítomná pri založení slovenskej časti Klubu konkretistov. Pedagogicky pôsobila na Katedre scénografie VŠMU a na ŠUP v Bratislave. Vo svojej tvorbe vychádzala zo zdobnosti ľudových ornamentov. Enviromentom – „Veľká stavebnica„ zožala úspech na bienalé tapisérie v Laussane.

Ľudmila Kasaj Poláčková ● Virtuálna galéria NG