Predmetné dielo autora možno zaradiť do kontextu sôch – hláv, v ktorom sa kamenné jadro dostáva do obkľúčenia, uväznenia novým ohrozujúcim civilizačným svetom. Pre Rudavského sochársky program a rukopis je charakteristický symbolický a lyricko-archetipálny prejav. Zátišie s hlavou dokumentuje čistotu tvaru bez excitácie, pripomína kult egyptských sôch, ale súčasne i baladičnosť, ktorá pramení kdesi v prežitom detstve poľskej domoviny. V nej, i v mnohých ďalších dielach, možno prečítať Rudavského neomylnú tvarovú istotu, ktorá nadväzovala na tradície predkov.
Tvar i tvár anonymných hláv, v nízkom reliéfe, autor zámerne zbavuje nepodstatných detailov, redukuje ich len na základný tvar, miestami s geometrizujúcimi partiami, aby vnímateľa pritiahli svojim rudimentálnym až archaickým základom. Reliéfna ženská tvár zjednodušená na tvarové minimum, obklopená aureolou drobných zŕn, vo svojej čistote pôsobí majestátne, dôstojne, avšak tvaroslovie prezrádza melanchóliu zobrazenú bez veľkých gest a pátosu.
Sochár Andrej Rudavský je jedným z najvýznamnejších slovenských sochárov druhej polovice 20. storočia. Popri sochárstve sa venoval i kresbe a maľbe – expresívne a dynamicky ladeným hlavám a figúram abstrahovaným v rozličnej miere. V začiatkoch svojej tvorby sa venoval realizáciám asambláží, využíval ready made. Postupne začal inklinovať k archetypálnemu výtvarnému prejavu s tradičným tvaroslovím slovenskej ľudovej architektúry. K charakteristickým tematickým okruhom prináležia kaplnky, pastieri, pútnici, bojovníci, ale aj témy všeobecnejšie a archaické, pohanské a kresťanské, často v metaforickom či symbolickom sochárskom vyjadrení. Autor okrem bronzu využíva vo svojej tvorbe i ďalšie tradičné materiály – kov, kameň, v menšej miere drevo a šindeľ.
Marta Hučková ●
Virtuálna galéria NG