Ján 2, Ježiš vyháňa kupcov z chrámu

Matúš Lányi

datovanie:
miery: výška 100.0 cm, šírka 150.0 cm (dielo bez rámu)
výtvarný druh: počítačová grafika
materiál: PVC plachta
technika: digitálna grafika
inštitúcia: Stredoslovenská galéria, SGB
inventárne číslo: G 9029
tagy: chrám ihrisko futbal ježiš pôdorys

Matúš Lányi sa venuje konceptuálnej maľbe, inštalácii a videu. Charakteristickou črtou jeho tvorby je transformácia klasických, v širokom zmysle posvätných tém na nečakané a sakrálnemu svetu vzdialené formy súčasnej komerčnej civilizácie. 

V cykle videí a site-specific inštalácií Pôdorysy konfrontuje dva systémy založené na diametrálne odlišných princípoch - náboženstvo a šport. Na hokejový štadión nakreslil katedrálu v Chartres, na futbalový štadión pôdorys katedrály v Amiens. Na zelenej podlahe telocvične vyznačil lepiacou páskou pôdorys Spišskej Kapituly, ktorý sa mieša s basketbalovo-volejbalovými čiarami. Videá zobrazujúce zrýchlený proces vytvárania, resp. deinštalácie pôdorysu sprevádzajú texty z evanjelií podľa Lukáša a Jána. Športové haly neskôr alternoval galériami (kolínska katedrála, Crazycurators Biennale III., Dom umenia v Bratislave).

Juraj Čarný

lab.SNG ● ČARNÝ, Juraj et al. Päťdesiat súčasných umelcov na Slovensku = Fifty Contemporary Artists in Slovakia. Prvé slovenské vydanie. Bratislava : Art Academy ; Slovart, 2014.