Variácia na Rorschachov test I.

Vladimír Boudník

datovanie:
miery: šírka 49.4 cm, výška 35.1 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
materiál: biely ručný papier
technika: monotypia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 7044
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Český grafik a maliar, známy predovšetkým ako vynálezca tzv. explozionalizmu. Boudník vyštudoval Štátnu grafickú školu v Prahe (1945 – 1949), vzápätí sa zamestnal v ČKD (skratka pre strojárenský podnik Českomoravská Kolben Daněk). Tu ako dielenský rysovač nachádzal aj inšpiráciu a materiál pre svoju grafickú tvorbu. Do plechových plátov vrážal kovové odpadky, ryl a škrabal do ich povrchu, prepaľoval ich autogénom. Do hotového grafického listu potom ešte zasahoval farbou, takže každý z nich je originál. Neskôr začal používať aj kúsky povrazu, útržky tkanín a iný odpadový materiál, ktorý včleňoval do svojich diel. 

Od roku 1949 až do polovice 50. rokov 20. storočia realizoval v pražských uliciach tzv. manifestácie explozionalizmu, kde ľuďom vysvetľoval a predvádzal premenu náhodných štruktúr na múroch (škvrny, opadaná omietka) na konkrétne obrazy. Viaceré okolnosti jeho života mali za následok, že sa z Boudníka stala záhadná osobnosť, opradená mýtmi. Jednak to bol ostrý kontrast medzi jeho tvorivou hyperaktivitou a takmer nulovou výstavnou činnosťou v domácom prostredí, resp. medzi intelektuálnymi záujmami a manuálnym zamestnaním. Ako charizmatická literárna postava sa objavil vo viacerých prózach svojho priateľa Bohumila Hrabala. Predčasná, sčasti nevyjasnená smrť, definitívne dovŕšila jeho status legendy. 

Boudníkove práce zo série Variácie na Rorschachove testy (1967) sú príklady informelu – smeru, ku ktorému má blízko aj tvorba Jeana Dubuffeta, azda najväčšieho propagátora tzv. art brut. Informel charakterizuje o. i. spontánnosť, využitie náhody a tým aj nevedomých obsahov, ale tiež používanie
„neumeleckých“ materiálov. V Boudníkovom prípade je autorova prítomnosť na výstave opodstatnená aj vďaka jeho presvedčeniu, že umelcom môže byť každý.
 

Alexandra Tamásová ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG