Akcia pre štyri oči II.

Vladimír Popovič

Vladimír Popovič – Akcia pre štyri oči II.
datovanie:
miery: šírka 30.0 cm, výška 30.0 cm
výtvarný druh: intermédiáakcia
typ objektu: akcia
materiál: fotografický papier
technika: pozitív, čiernobiely
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Lucia Gregorová-Stachová
inventárne číslo: IM 12
z celku: triptych (viď IM 11, IM 13)
objednať reprodukciu

Na techniku combine-painting využívajúcej včlenenie papierového objektu do plochy obrazu Popovič nadviazal ateliérovými performances (1966–1969), príznačne nazvanými pre svoju intímnu povahu Akcia pre štyri oči (I – Svadba II – Utopená panna vo Váhu – ponáranie papiera v priezračnej nádobe s vodou, III – Ego – obaľovanie spodnej časti vlastného tela papierom), Opäť sneží..., Zrodenie z hlavy Diovej (sediaci a stojaci autor rozsýpa okolo seba drobné kúsočky papiera), Akcia pominuteľnosti – leží na zemi na chrbte, nohy v pravom uhle opreté o stenu a vsunuté do papierového objektu, Oheň všetko čistí... – podpaľovanie papierového objektu.

Ide o seriálne fotografické záznamy (foto Milan Milo) jednoduchých a pritom mnohovýznamových gest pózujúceho umelca, ktorý v rozličných telových
polohách a elementárnych úkonoch narába s papierom, trhá ho a rozsýpa jeho fragmenty na seba a okolo seba. Prepojenie rýdzo výtvarných prvkov, pohybovej kreativity a aspektu náhody v otvorených procesuálnych momentoch pripomenie hravé fluxusové manipulácie s papierom Bena Pattersona. Na rozdiel od Pattersona, ktorý nimi oživoval verejné fluxusové koncerty, sa Popovičove ateliérové kreácie s papierom blížia svojou intimitou typu individuálneho performance snímaného fotograficky alebo videom (Bruce Nauman, Vito Acconci, Dennis Oppenheim a pod.), hoci postrádajú existenciálny seba-analytický rozmer bodyartových kreácií týchto autorov.

Zora Rusinová ● RUSINOVÁ, Zora. Umenie akcie 1965-1989 = Action Art 1965-1989. Bratislava : SNG, 2001.