Bez názvu

Denisa Lehocká

Denisa Lehocká – Bez názvu
datovanie:
miery: počet/rozsah 23.0 ks
výtvarný druh: inštaláciapriestorová
materiál: elastan
bavlna
polyetylén
PE
PA
polyamid
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Lucia Gregorová-Stachová
inventárne číslo: IM 82
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Globalizovaná súčasnosť na počudovanie našich výtvarníkov skôr zväzuje a usvedčuje z provinčnosti, než by im pomáhala. Výnimkou je dielo výtvarníčky Denisy Lehockej, ktoré rezonuje v širokom kontexte, čo potvrdzuje jej účasť na prestížnych medzinárodných výstavných podujatiach. Autorka sa prezentuje predovšetkým inštaláciami, ktoré prirodzene vytvára zo svojich kresieb, objektov, obrazov a nájdených prírodnín. Výsledkom je voľná asociatívna skladba, ktorej súčasti harmonicky vytvárajú podobu a atmosféru celku. 

Autorka nielen zaznamenáva, ale aj rozmýšľa, asociuje a necháva sa unášať. Konečná práca je potom súborom „intuitívnych lyrických asociácií, symbolických ozvien“, hľadania a tušenia, ale aj presnej práce s materiálom a v neposlednom rade aj odtlačkov nefalšovaných emócií. Pravdepodobne tento prístup je dôvodom, prečo svojim dielam nedáva doplňujúce názvy. Lehockej kresby, inštalácie a obrazy sú súčasťou uceleného sveta, ale existujú aj sami osebe, „unesú“ svoju individuálnu existenciu, čo dokazuje výber kresby zaradenej do tejto publikácie. 

Inštalácia Bez názvu z roku 2000 je precíznou a mediálne výnimočne čistou Lehockej prácou. V jednoduchosti a pôsobení vzdialene odkazuje na poetiku Márie Bartuszovej, skôr než o domácom kontexte však táto skutočnosť vypovedá o akejsi vnútornej spriaznenosti autoriek, ktoré sa nikdy nestretli. Táto práca potvrdzuje výnimočnosť Lehockej aj preto, že napĺňa predstavu o umelkyni ponorenej do vlastného sveta, sústredenia, tvorivého ticha – tento jej stav je ale nevykalkulovanou prirodzenosťou bez trápneho pátosu veľkých tém.

Inštalácia bola po prvýkrát prezentovaná na výstave Body-Space-Nets and other creations pod kurátorskou taktovkou Petra Pakescha v Kunsthalle Basel. Autorka bola v roku 2007 zaradená do finálového výberu na Documentu 12 v Kasseli.

Alexandra Kusá ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.