Krajina so spišským hradom

Ján Jakub Müller

datovanie:
miery: výška 33.2 cm, šírka 46.9 cm
výtvarný druh: kresbavoľná
žáner: krajina
figurálny motív
materiál: kartón
technika: tempera
gvaš
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Beňová
inventárne číslo: K 1053
tagy: hrad ľudia obec polia
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
geografická oblasť: Spišské Podhradie
objednať reprodukciu stiahnuť

Do významnej skupiny umelcov činných na Spiši v prvej polovici 19. storočia patril maliar Ján Jakub Müller, jeden z prvých krajinárov na našom území. Vo svojich gvašoch a akvareloch zachytil konkrétnu krajinu východného Slovenska a hlavne oblasť Spiša. Počas štúdií vo Viedni mal možnosť spoznať tvorbu významných klasicistických maliarov-krajinárov ako napríklad Michaela Wuttkyho, Martina Molitora a ďalších.

Od roku 1803 pôsobil na Spiši, kde vznikla Krajina so Spišským hradom. Jeho krajiny zachytávajú stav videnej skutočnosti, ktoré umelec často dopĺňal o skupinky ľudí alebo romantické artefakty, ako zrúcaniny, mosty, vodopády a podobne. V tomto prípade vidíme v prednom pláne skupinku výletníkov. Kompozícii dominuje pohľad na komplex Spišského hradu a v pozadí vidieť súdobú Levoču. Müller patrí medzi priekopníkov veduty 19. storočia na Slovensku. V prípade pohľadu na Spišský hrad predstavil túto pamiatku tak, že sa stal kánonom pre neskoršie maliarske i fotografické zobrazenia.

Do spomínanej série diel patria napríklad i Levočská dolina (1814, SNM – Spišské múzeum Levoča), Vyšný Majer (1816), Nedecký hrad (1815), Dunajec (posledné tri Východoslovenská galéria Košice) a ďalšie. Müller dôverne poznal krajinu Spiša, pričom poetizoval niektoré jej známe dominanty. Častým motívom bol človek pracujúci v prírode, na prechádzke, dokonca zachytil i sám seba – na obraze Pohľad z Dreveníka (Pohľad na Hodkovce, 1819; SNM – Spišské múzeum Levoča).
 

Katarína Beňová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.