datovanie:
miery: výška 41.3 cm, šírka 57.6 cm
výtvarný druh: kresbavoľná
žáner: krajina
materiál: papier
technika: tuš
pastel
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: K 8183
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Popovič na scénu vstúpil už začiatkom 60. rokov 20. storočia, najskôr prostredníctvom svojich intermediálnych aktivít v rámci Divadla obrazov v Bratislave. Študoval na SŠUP, neskôr na VŠVU (1959 – 1965). Pracoval často s krčeným papierom, ktorý mu umožňoval vpustiť do diela prvok akcie, hravosti a náhody. 

Vo svojich dielach mixoval text vo forme denníkových záznamov s kresbou, kolážou a pod. do hybridných dvojdimenzionálnych foriem konceptuálneho charakteru. Námetmi jeho malieb, kresieb a koláží sú aj celkom obyčajné veci, ako čerešne či papierové lodičky, ktoré však multiplikáciou získavajú novú kvalitu – prestávajú odkazovať na vonkajšiu realitu, a stávajú sa prostriedkom skúmania samotnej maľby ako média. V 80. rokoch sa jeho tvorba pohybuje v intenciách tzv. novej maľby, bezútešnosť doby sa pretavuje do farebnosti, ktorá je oklieštená na odtiene sivej, čiernu a bielu. 

Popovič je aj dôležitým predstaviteľom domáceho akčného umenia, pričom vo svojich performanciách tiež pracoval s papierom a jeho vlastnosťami ako poddajnosť, efemérnosť a pod. Tvorba V. Popoviča ukazuje, že medzi konceptuálne ladeným umením a insitou neexistuje neprekročiteľná priepasť, pokiaľ vezmeme do úvahy detskú hravosť, upustenie od snahy po technickej dokonalosti a nezávislosť od tradícií, ktoré spájajú viacerých autorov z oboch „brehov“.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG