Modrý oráč

Natálie Schmidtová

Natálie Schmidtová – Modrý oráč
datovanie:
miery: výška 39.0 cm, šírka 53.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitné
žáner: krajina
figurálna kompozícia
animálna kompozícia
materiál: papier
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 126
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Autorka prežila 23 rokov na rôznych miestach v Rusku, kam sa rodina sťahovala za lepším živobytím. Hlboké zážitky zo života na Sibíri, rituály domácich a poľnohospodárskych prác, lov, zber úrody a hry sa neskôr stali silným inšpiračným zdrojom v jej diele. 

Sociálne pomery neumožnili Natálii navštevovať školu, nenaučila sa preto ani čítať, ani písať. Pracovala ako chyžná, pomocná ošetrovateľka i opatrovateľka detí, najdlhšie v meste Novorossijsk pri Čiernom mori. V roku 1917 sa v meste Ertile vo Voronežskej oblasti zoznámila s českým zajatcom rakúsko-uhorskej armády Hugom Schmidtom a o dva roky neskôr manželia odišli do Československa a usadili sa na Morave. 

Maľovať začala sama v roku 1944 bez akéhokoľvek školenia. Už o dva roky nato sa uskutočnili dve významné autorkine výstavy – v Umeleckej besede v Prahe a v Galérii Pierre v Paríži, ktorými vstúpila do svetových dejín insitného maliarstva. V svojej tvorbe si pripomínala šťastné chvíle detstva, ale aj snívala o exotických krajinách, ktoré túžila navštíviť. Zachovala si detskú dušu a naivné videnie, s ľahkosťou a istotou vytvárala skratkovité obrázky mimoriadneho emocionálneho a výrazového účinku. Za svoj život vytvorila viac ako 800 diel.
 

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG