datovanie:
miery: výška 52.8 cm, šírka 103.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitnéobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálny motív
materiál: plátno
technika: olej, farebný
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: N 488
objednať reprodukciu

Martin Jonáš je významný predstaviteľ a zakladateľ tzv. kovačickej školy (1952) v Kovačici vo Vojvodine, kde žije slovenské obyvateľstvo, ktoré sa sem prisťahovalo za pôdou koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Na formovanie umeleckého profilu kovačických maliarov nemalo vplyv dedičstvo vojvodinského umenia 19. a 20. storočia. Slováci, usadení v tejto obci a uzavretí vo svojom etnickom prostredí, jednoducho pokračovali v rozvíjaní svojho folklóru a ľudového umenia. 

Martin Jonáš začal kresliť už v detstve, maľoval od roku 1946. Okrem olejomaľby a kresby vyskúšal rôzne grafické techniky od drevorytu, linorytu, cez medirytiny až po serigrafiu (spolu vyše 2 000 diel). Zdrojom inšpirácií bol pre autora každodenný a sviatočný život, podfarbený dedinským humorom. Východiskom jeho diel je figúra, ktorá je „jonášovsky“ deformovaná s veľkými rukami a nohami so zvýraznenými pohybmi.

Umiestnenie a veľkosť štylizovaných postáv s groteskným výrazom nepodlieha tradičnej perspektíve. Pestrá panoráma červených, oranžových, okrových a modrých farebných tónov prispieva k temperamentnému rytmu kompozície. Jonáš písal aj básne a ilustroval knihy. Vydal niekoľko grafických a kresbových bibliofílskych albumov.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG