Dedinská svadba

Július Považan

datovanie:
miery: výška 80.0 cm, šírka 115.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitnéobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: N 567
tagy: svadba oslava vidiek dedina
objednať reprodukciu

Autorove maliarske začiatky spadajú už do jeho mladosti, keď pôsobil ako pediater v Šahách; neskôr pracoval v Banskej Štiavnici a od roku 1977 v Krupine. Pri zobrazovaní ľudových mystérií, povestí, legiend či rozprávok sa Považan
inšpiroval krajinou detstva; maľoval spomienky a dávne obrazy z Pohronia, Banskej Štiavnice a zo Sitna. Zobrazoval každodenný dedinský i mestský život spojený s radosťami, ale i so smútkom (ľudia, domy, hory, zvieratá, svadby, nešťastia, jarmoky v tých najrozmanitejších situáciách s časovým ohraničením ročných období). 

Osobitým programom v jeho diele sú obrazy o živote štiavnických baníkov. Na maľbách sa strieda poetická poloha s expresívnejšou výpoveďou, možno pozorovať zjednodušenú, prísnu štylizáciu a redukciu tvarov na podstatné znaky. Dôležitosť zobrazovanej postavy alebo veci podriaďuje bezstarostnému porušovaniu zákonov tradičnej perspektívy – figúry sa vznášajú, poletujú vzduchom. Sviežosť Považanových malieb je umocnený pôsobivou farebnou stupnicou sýtych tónov. Tvorba Júliusa Považana je hlboko zakorenená v slovenskom insitnom umení; po prvýkrát bola prezentovaná na 3. trienále insitného umenia v roku 1972 v Bratislave. V roku 2006 vydavateľstvo Slovart vydalo monografiu o jeho tvorbe.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG