Na priadky

Juraj Lauko st.

datovanie:
miery: výška 65.0 cm, šírka 45.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitnéobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
materiál: plátno
technika: olej
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: N 574
objednať reprodukciu

Autor pochádzal z rodiny mnohých vysťahovalcov, ktorí odišli v 18. storočí zo Slovenska do Maďarska a venovali sa chovu dobytka a obrábaniu úrodnej pôdy. Juraj Lauko bol vyučený mäsiar-údenár a v tejto profesii dosiahol vynikajúce výsledky. Po 2. svetovej vojne (1948) sa vrátil zo Sarvaša do Bratislavy, kde sa venoval ešte 9 rokov svojmu remeslu. Ťažká srdcová choroba ho prinútila odísť do dôchodku a počas plodného obdobia od 60. rokov 20. storočia vytvoril rozsiahlu obrazovú kroniku zo života Slovákov na Dolnej zemi pod názvom Rok na dedine. 

Väčšina malieb z tohto cyklu je v zbierkovom fonde SNG v Bratislave. Dôverné poznanie rodného Sarvaša mu umožnili vyrozprávať množstvo príbehov zo všedného i sviatočného dedinského života v maďarskej puste. Žánrové výjavy zobrazujú celú šírku práce roľníka, jarné práce, zber sena, ale aj tradičné priadky, páračky, oblievačky či svadby. Poetickým koloritom sa vyznačujú obrazy zimnej, zasneženej dediny, ktoré možno považovať za vrcholy jeho maliarskej tvorby. 

Ďalším tematickým okruhom bola Bratislava, v ktorom zachytil atmosféru kaviarní a viech. V rokoch 1963 – 1968 spracoval cyklus História slovenského národa. Laukove obrazy sú späté s reálnym svetom, ale na vyjadrenie sviatočnosti, pokoja a harmónie používal expresívne prvky. Opakoval ustálené typy figúr, s meravými pohybmi a zmenenými proporciami. Intenzívna čistá farebnosť teplých, ohnivých niekedy tlmených tónov, podporuje bezprostredné a svieže vyznenie obrazu. Diela Juraja Lauka patria k zlatému fondu zbierky insitného umenia SNG v Bratislave.
 

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG