Hráči pokru

Elisabeth Gevaert

Elisabeth Gevaert – Hráči pokru
datovanie:
miery: výška 75.0 cm, šírka 70.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 688
tagy: hra karty kaviareň ulica večer
objednať reprodukciu

Autorka sa narodila v Antverpách ako prostredná z troch dcér. V roku 1956 odišla Elisabeth Gevaert z internátnej školy a s rodinou sa usadila v Hamburgu, kde spoznala svojho neskoršieho manžela, grafika a maliara Kärstena Brunckhorsta. Odvtedy žije v Nemecku, maľovať začala okolo roku 1965.

Z reality, zo spomienok i zo snov si bez profesionálneho zásahu vytvorila svoj neopakovateľný a jedinečný svet: na obrazoch zachytáva všetko, čo je spojené s jej životom. Svoj maliarsky program rozvíja v mnohofigurálnych kompozíciách, fascinovaná ľudskou tvárou; zobrazené bytosti často vedú medzi sebou dialóg. Sviežosť Gevaertovej malieb je umocnený pôsobivou farebnou stupnicou sýtych tónov. Niektoré výjavy z interiérov pripomínajú zdanlivo intimitu scén francúzskeho maliara Edouarda Vuillarda (1865 – 1964).

Gevaertovej tvorba výrazovým gestom a konfiguráciami figurálnych prvkov zase voľne poukazuje na inšpiráciu nemeckým expresionizmom. Pravdaže, sú to len približné prirovnania. Isté je, že autorka vstúpila na scénu maliarstva s novým vlastným osobitým, originálnym a autentickým výtvarným prejavom. Elisabeth Gevaertová vystavovala svoje diela na 5. trienále insitného umenia v roku 1997 v Bratislave a v roku 2004 mala v Galérii insitného umenia v Pezinku samostatnú výstavu (dielo z nej venovala SNG v Bratislave).

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG