Velekvet austrálsky

Anna Zemánková

datovanie:
miery: výška 64.5 cm, šírka 90.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo insitnéobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
materiál: papier
technika: pastel
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: N 711
tagy: kvet krivka organika
objednať reprodukciu

Autorka patrí k najoriginálnejším predstaviteľom art brut vo svete a dnes býva zaraďovaná k jeho uznávaným klasikom. Primárnym kreatívnym procesom bolo pre ňu automatické gesto, neregulované racionálnymi pochodmi. Elementárna tvorivá posadnutosť, neexistencia akéhokoľvek vonkajšieho modelu a vplyvu, výtvarná neškolenosť (bola vyučenou zubnou laborantkou) tvorili pôdorys, na ktorom sa rozvíjali jej výtvarné kvetinové podobenstvá. Sú to motívy, ktoré sa v stále nových metamorfózach objavovali v Zemánkovej diele, ktorému sa začala venovať od roku 1960.

Vegetácia v autorkiných dielach má svoje vlastné zákony rastu a vnútorný dynamizmus, ktorý je nezlučiteľný so štylizáciou tradičných ornamentálnych výtvorov. Základnú kompozíciu svojich kresieb vytvárala rituálne skoro ráno, mohutnými ťahmi, ktoré v priebehu dňa doplňovala mnohými detailmi, čiarkami a bodkami. Krehkými kresbovými líniami a jemnou farebnosťou komponovala imaginárny a symbolický labyrint kvetov a plodov, svoj vlastný svet rajskej vegetácie.

Dielo Anny Zemánkovej je zastúpené vo všetkých významných zbierkach art brut vo svete, za všetky uveďme Collection de l’art brut v Lausanne.

Katarína Čierna ● Katalóg k výstave Medzi selankou a drámou, SNG, 2013