Nesenie kríža

Hans von Aachen

datovanie:
miery: výška 42.0 cm, šírka 59.6 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: drevená tabuľa
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 1342
tagy: kristus kríž pes vojak kôň
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Podľa evanjelií vojaci odviedli Krista ukrižovať. Niesol svoj kríž, pod ktorým trikrát padol. Sprevádzalo ho množstvo ľudí. Ježiš im povedal, aby neplakali nad ním, ale nad sebou a svojimi deťmi. Sprievod stretol Šimona z Cyrény a vojaci ho prinútili niesť Kristov kríž.

Obraz zachytáva toto rozprávanie, cestu Krista, ktorá viedla z Jeruzalema na Kalváriu. Žena s dieťaťom kľačí na jednej strane vyobrazenia. Jej sú adresované Kristove slová. Na druhej vedú zástup jazdci. Celkom nepatrne vidno Šimona ako zdvíha rameno kríža. V úzadí sú aj Kaifáš a Annáš v turbanoch na koni, Veronika s rúškom a trúchliaca Mária v popredí. Na tejto úrovni sa odohráva pozemské utrpenie Krista. Celkom vzadu sa týči hora Golgota, miesto ďalšieho rozprávania predznamenávajúca posolstvo Krista na zemi.

Obrysy postáv sú pevne zovreté a farby maľované v nádherných tónoch. Dej, farebná škála i kompozičný rozvrh sú postavené na kontrastoch. Majstrovsky ovládaný delikátny manieristický štýl, ktorého základy si von Aachen osvojil v Nizozemsku a zdokonalil v Taliansku, je prejavom internacionálneho slohu dominujúceho na sklonku 16. storočia.

Pred príchodom do Prahy, kde bol menovaný dvorným umelcom cisára Rudolfa II., sa von Aachen zdržiaval už ako renomovaný umelec v Mníchove a Nesenie kríža je prvým známym dielom tohto obdobia. Vzniklo, súdiac podľa formátu a charakteru kompozície, na súkromnú objednávku. Vzhľadom na kópiu zo začiatku 17. storočia, ktorá má aj pendant s námetom Ecce Homo, draženou na aukcii Lempertz (1994), mohlo byť Nesenie kríža súčasťou pašiového cyklu. Rudolf II. využíval Hansa von Aachen aj pre služby umeleckého agenta. V Besançone bol viackrát, a preto možno stotožniť Nesenie kríža s obrazom rovnakého námetu i veľkosti v inventári Thomasa Françoisa Granvella v Besançone (1607). 
 

Zuzana Ludiková ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.