Johann Lucas Kracker – Krst Krista
datovanie:
miery: výška 87.5 cm, šírka 53.5 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz oltárny
typ objektu: oltárny obraz
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Kolbiarz Chmelinová
inventárne číslo: O 1498
tagy: kristus
v kolekciách:
samostatné dielo: štúdia k obrazu hlavného oltára v Jasove
objednať reprodukciu

Medzi najvýstavnejšie barokové pamiatky na území dnešného Slovenska patrí bezpochyby premonštrátsky kostol a kláštor v Jasove. Bol postavený na mieste staršieho areálu z konca 40. rokov 18. storočia do roku 1766. Vznikol za pôsobenia iniciatívneho a Viedňou uznávaného prepošta Andreja Sauberera menovaného juhomoravskou provinciou v Louke, ktorá Jasov dlho spravovala.

Okrem architekta Franza Antona Pilgrama sa pri jeho realizácii stretli aj ďalšie zvučné mená ako sochár Johann Anton Krauss, štukatér Johann Hennevogel a najmä maliar Johann Lucas Kracker, ktorí medzi rokmi 1762 – 1765 vytvorili v interiéri kostola fascinujúci Gesamtkunstwerk. Za pozornosť stojí Krackerova fresková a oltárna maliarska výzdoba previazaná ikonografiou oslavujúcou hlavného patróna kostola – sv. Jána Krstiteľa. Obsahovým i formálnym ohniskom celku je hlavný oltár so signovanou ústrednou maľbou Krstu Krista, ku ktorej sa zachovali dve prípravné olejové skice. Jedným z týchto majstrovských bozett je reprodukovaná maľba zo zbierok SNG, ku ktorej existuje aj o niečo väčší variant nachádzajúci sa v zbierkach Východoslovenskej galérie v Košiciach.

Košická maľba sa takmer do detailu zhoduje s reprodukovaným dielom a vzhľadom na menšiu prepracovanosť možno predpokladať, že mu predchádzala. S ľahkosťou maľovaná skica zo SNG rozohráva scénu v troch previazaných zónach okolo žiarivého tela Krista na pozadí bielej plachty, zatiaľ čo v hornej časti formátu tradične naznačuje polkruhové ukončenie pripravovaného oltárneho plátna. Koloristické kvality diela sú osobitou autorovou syntézou podnetov z benátskej maľby a rakúskeho neskorého baroka. Obe skice, ich realizácia i celá výzdoba jasovského kláštorného komplexu, predstavujú jeden z vrcholov Krackerovej umeleckej tvorby, ktorá je popri dielach Paula Trogera a Franza Antona Maulbertscha neodmysliteľnou súčasťou umenia druhej polovice 18. storočia v strednej Európe.
 

Katarína Chmelinová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.