Madona so sv. Katarínou a sv. Alžbetou

Majster Martin

datovanie:
miery: výška 158.8 cm, šírka 130.3 cm (v pôvodnom ráme)
výška 144.0 cm, šírka 115.0 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: wood
technika: tempera
zlátenie
puncovanie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Dušan Buran
inventárne číslo: O 1594
tagy: madona kristus anjel meč svätožiara
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
z celku: pôvodne - stredná tabuľa triptychu z Jánoviec
objednať reprodukciu stiahnuť

Majster Martin je jednou z prvých známych individualít gotického umenia na Spiši. Zásluhu na tomto poznaní má nielen jeho „signatúra“ na rube hornej časti rámu tabule z Jánoviec v SNG, ale aj možnosť pomerne spoľahlivo tomuto maliarovi pripísať niekoľko ďalších triptychov alebo oltárnych retabul. Patrí k nim napr. Oltár sv. Mikuláša vo Veľkej Lomnici alebo Mariánsky triptych z Arnutoviec v centrálnej tabuli podobný nášmu obrazu.

Maliarske umenie Majstra Martina síce nie je v dobovom kontexte nijako revolučné, predsa však patril i v rámci známej spišskej produkcie k nadaným – a produktívnym – umelcom. Na obraze z Jánoviec, pôvodne zrejme strednej tabuli triptychu, sa sústredil na teatrálne poňatú scénu tróniacej a anjelmi korunovanej Panny Márie – kráľovnej nebies (Regina coeli).

Po stranách, kompozične predsa však len v pozadí, jej spoločnosť robia dve mimoriadne obľúbené svätice neskorého stredoveku – sv. Katarína z Alexandrie a sv. Alžbeta Uhorská. Okrem presvedčivo znázornených materiálov na odevoch troch žien (brokáty, hodváby, kožušiny, zlaté doplnky, ba dokonca transparentná košieľka Ježiša) obraz zaujme i dekoratívnou štruktúrou pozadia – tzv. brokátovaním.

Už od polovice 15. storočia to bola veľmi obľúbená technika, pri ktorej sa v kriedovom podklade vytvoril reliéf s rastlinným ornamentom. Tento sa mohol pokryť plátkovým zlatom alebo – ako v našom prípade – lacnejšou striebornou fóliou so žltým lakom, tzv. lazúrou.

Dušan Buran ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.