Johanna Visscher

David Bailly

datovanie:
miery: výška 66.6 cm, šírka 51.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
žáner: portrét
materiál: drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 1652
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

V nizozemskej spoločnosti 16. a 17. storočia sa v bohatších rodinách zvykli pri príležitosti svadby objednávať „manželské“ portréty. Na rozdiel od predchádzajúceho obdobia však už dvojicu nespodobovali spolu na jednom obraze, ale každú osve. A tak, až keď ich podobizne viseli vedľa seba na stene, vytvárali jeden portrétny celok. Tieto „dvojportréty“ sa objavujú aj v tvorbe najvýznamnejších holandských maliarov, ako napríklad Fransa Halsa či Rembrandta.

Pri ich zobrazovaní vládli tradované, pomerne prísne konvencie. Portréty boli zvyčajne koncipované tak, aby sa obaja manželia dívali smerom k sebe, pričom na ľavej strane visel portrét muža a na pravej ženy. Prepojenie oboch kompozícií tak neznamenalo len ich mechanické umiestnenie vedľa seba, ale maliari sa usilovali rôznymi spôsobmi naznačiť vzťah medzi oboma postavami, napríklad gestom ruky, atribútmi spätými s manželstvom či spoločným osvetlením.

V našom prípade spodobil umelec manželský pár Gerrita Schaepa a jeho manželku Johannu Vischer. Dvadsaťštyriročná Johanna je zachytená v trojštvrťovom natočení smerom k manželovi, pohľad však neupiera na neho, ale na diváka. Jej portrét sa vyznačuje bravúrnym splývavým maliarskym rukopisom, schopnosťou vyjadriť štruktúru a textúru materiálov, najmä brokátu šiat, ako i precíznym zobrazením doplnkov, ako sú perly, čipky či kovové nite. Maliar ich nevnímal ako podružnosti, ale ako atribúty zdôrazňujúce spoločenské postavenie modelu a jeho príslušnosť k vyššej spoločenskej vrstve.

Manžel Johanny Vischer, Gerrit Schaep, patril k významným postavám kultúrnych dejín Amsterdamu a Holandska 17. storočia. Zastával tu viaceré funkcie vo verejnej správe, patril aj k členom mestskej rady. Pôsobil ako komisár a neskôr ako splnomocnený veľvyslanec Spojených nizozemských provincií na anglickom dvore. Popri politickej kariére sa venoval aj tvorbe poézie, historickému bádaniu, genealógii, heraldike, numizmatike a zbieral aj údaje k dejinám Amsterdamu.
 

Ivan Rusina ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.