Pred zrkadlom

Peter Matejka

Peter Matejka – Pred zrkadlom
datovanie:
miery: výška 70.0 cm, šírka 95.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: imaginatívna kompozícia
ženský portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 1749
tagy: žena zrkadlo tma prsia
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Bratislavskou výstavou v roku 1943 sa Peter Matejka etabloval ako zrelý maliar. Venoval sa iba nemnohým motívom, ale stvárnil ich s hlbokou znalosťou zákonitostí obrazovej výstavby a s jasným autorským zámerom. Precíznosť prístupu, charakter farebných akordov, usporiadanie tvarov v ploche obrazu, ich vnútorné vyžarovanie hovoria jasnou rečou, „celok nás presvedčuje, že všetko musí byť presne tak, ako to je“ (Bednár).

Súčasťou vystavenej kolekcie bola aj olejomaľba Pred zrkadlom, vtedy na výstavu zapožičaná zo súkromného majetku. Dodnes patrí k najkvalitnejším a najznámejším Matejkovým dielam vôbec – a spolu s Čítajúcou, Ženou na balkóne či viacerými variáciami motívu kytíc – patrí do kmeňového fondu slovenskej moderny v zbierkach Slovenskej národnej galérie.

Peter Matejka svoju sériu „mondénnych“, imaginárnych ženských podobizní postavil na dvojznačnej hre s významom; možno ich vnímať ako archaické idoly – smutné bohyne v tieni vojny, zároveň cez ne maliar interpretoval svoju predstavu zmyselného „ženstva“.

Pri stvárňovaní ženskej krásy sa Matejkovi podarilo majstrovským spôsobom navodiť atmosféru tajomnosti a latentného napätia kontrastom temného tónovaného pozadia a z neho vystupujúcich žiarivých plôch (farebne jasne vyčlenených belostných štruktúr tela, tváre, zrkadla a drobných detailov). Monofigurálna kompozícia s ústrednou ženskou postavou zobrazenou z profilu v typickej šerosvitnej polohe potvrdzuje nielen poučenie maľbou starých majstrov (v roku 1941 sa Peter Matejka vo Viedni intenzívne zaoberal štúdiom klasickej európskej maľby), ale najmä maliarov mimoriadny cit pre vyvážené kompozičné riešenie plochy obrazu a virtuozitu v narábaní s líniou a farbou.
 

Alexandra Homoľová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.