Cudzia ruža

Ján Mudroch

Ján Mudroch – Cudzia ruža
datovanie:
miery: výška 69.8 cm, šírka 50.8 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: zátišie
materiál: lepenka
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 1756
tagy: váza kvet
v kolekciách:
objednať reprodukciu

V Bratislave, kde tvorili ďalší príslušníci nového pokolenia, sa zjednocujúcou osobnosťou generácie stal Ján Mudroch (1909 – 1968), dodnes pokladaný za jedného z najvýraznejších koloristov slovenskej moderny. Vo svojej maľbe, podobne ako napr. Majerník pôsobiaci v Prahe, sa obrátil k starším vrstvám výtvarnej tradície, predovšetkým k Rembrandtovi, Goyovi či Daumierovi. 

Videli sme, že Majerníkovi hrdinovia sú neustále v pohybe a na úteku pred skazou, smrťou, zničením, Mudrochove motívy či už ide o kytice alebo ženy – symboly života a jeho krásy, akoby skameneli osamotené v priestore, ale tiež sú ohrozené akýmisi nedefinovateľnými, tajomnými silami. Modelovým príkladom takéhoto riešenia je zátišie Cudzia ruža (1940 – 1941), kde kytica kvetov vo váze ovláda celý obrazový priestor, tento typ sa stal „erbovým“ motívom Mudrochovej maľby, ktorý ďalej zmnožoval v početných variantoch. 

Štýlovo sa maliar v týchto dielach dovolával poučenia u starých majstrov chápanie „rozjímavého“ svetla, farebná škvrna, kult maliarskej hmoty, delený rukopis, vyvolávajúci dojem skicovitosti a nedokončenosti, narábanie s kompozíciou, centrálne umiestnenie motívu na čiernom, potemnenom pozadí; práca so všetkými vymenovanými maliarskymi prostriedkami mala, ako sme videli, obsahové – „metafyzické“ – dôsledky. Ak do pocitov ťaživého smútku dokázal autor zašifrovať skryté protivojnové postoje, tak cez krásu žien a kvetinových kytíc zas naopak poukazoval na všeobecno-humanistický, harmonizačný a nadčasový zástoj umeleckého diela, ktorým sa dovolával potvrdenia základných hodnôt života.

Katarína Bajcurová ● Moderna : ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... / Koncepcia výstavy a text sprievodcu Katarína Bajcurová . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2012