Pastierka

Gustáv Mallý

Gustáv Mallý – Pastierka
datovanie:
miery: výška 61.5 cm, šírka 69.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: krajina
figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 2350
tagy: kubizmus žena krava pole
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Jedným zo zakladateľov moderného slovenského maliarstva bol Gustáv Mallý (1879 – 1952), výtvarne činný už od začiatku 20. storočia. Jeho tvorba prešla viacerými fázami: Mallého rané dielo charakterizovali inšpirácie luminizmom, stredoeurópskou odrodou impresionizmu, ale aj príklon k realistickej maľbe so sociálno-kritickým akcentom (roku 1903 bol spoluzakladateľom Grupy uhorsko-slovenských maliarov). V Bratislave založil a viedol súkromnú školu, ktorá bola na Slovensku až do konca 20. rokov dôležitou prípravkou pre viacerých budúcich slovenských umelcov na vysokoškolské štúdiá. Podnietený a inšpirovaný tvorbou mladšieho Martina Benku sa aj on pokúšal o vlastnú verziu monumentalizácie ľudového žánru. 

Mallého maliarstvo dosiahlo neskorý vrchol v období pred a po polovici 30. rokov – paradoxne v pomerne zrelom veku, po päťdesiatke, keď suverénne predviedol svoje výtvarné majstrovstvo, zmysel pre stavebnosť foriem a dekoratívne vyznenie farebnej skladby, svoj výraz postavil na syntéze svietivej farebnosti a sústredeného maliarskeho gesta. Akoby motív, námet obrazu sa mu stal iba zámienkou na uvoľnenú „hru“ s formami, potešenia a radosti z maľovania.

Na obraze Pastierka (1934 – 1936) sa všetky formové zložky kompozície osamostatnili, zvecnili. Maliarsku reč charakterizujú razantne nanášané, rôznosmerne usporiadané, geometricky štylizované „črepovité“ plochy podobné farbistým kryštálom, konštruované do vnútorne skĺbených celkov. Mallý zjednodušuje spôsob maľovania, vynecháva detaily, dôraz kladie na sceľovanie tvarov a zhutňovanie maliarskeho podania.
 

Katarína Bajcurová ● Moderna : ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... / Koncepcia výstavy a text sprievodcu Katarína Bajcurová . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2012