Vojnové rabovanie

Maerten Stoop

datovanie:
miery: výška 75.1 cm, šírka 105.5 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: obrazy
tabuľová maľba
žáner: figurálna kompozícia
materiál: dubové drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 245
tagy: muž žena vojna
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Ku klasickým témam holandského žánrového maliarstva 17. storočia patrili aj výjavy z vojenského života. Boli to nielen potýčky, šarvátky, bitky a príbehy z vojenského tábora, ale nezriedka aj scény po „víťaznom“ dobytí, ako rabovanie, drancovanie, výsluchy. 

Bratislavská kompozícia približuje klasickú scénu rabovania v dobytom paláci ako sled viacerých sekvencií rozihraných v niekoľkých jeho priestoroch. Hlavný výjav situoval maliar do prvého plánu, ako na javisko divadla. Tam spokojne „tróni“ sám veliteľ, ktorý neobmedzene rozhoduje o živote a smrti, o bytí a nebytí porazených.

Dve ženy po jeho ľavici a pravici reprezentujú obe strany konfliktu — víťaznú i porazenú: tá patriaca k víťazom sa prehrabuje v ulúpených pokladoch v truhlici a v rukách drží perlový náhrdelník, zatiaľ čo druhá, zo strany porazených, pred ním kľačí, lamentuje a prosí o svoj život i život dieťaťa.

V prvom pláne sú najzreteľnejšie aj maliarske kvality obrazu — bravúrny maliarsky rukopis, harmonická farebnosť, svetelné nuansy a virtuózne zobrazenie štruktúry materiálov. Ústredný výjav maliar obohatil tým, že v ďalších kompozičných plánoch, zachytávajúcich priestory paláca zobrazil sprievodné scény: zo schodiska zostupuje žena, ktorá sa nespokojne obzerá a ešte stále snorí po koristi. Na opačnej strane sa črtá priehľad do arkádového nádvoria s väzňami. Jedného z nich vojaci vlečú na výsluch. 

Ivan Rusina ● RUSINA, Ivan. Majstrovské diela nizozemského umenia na Slovensku = Masterpieces of Netherlandish Art in Slovakia. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2006.