Kolobeh života (Putovanie duší)

Anton Jasusch

datovanie:
miery: výška 268.0 cm, šírka 290.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: alegorická kompozícia
figurálny motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 2699
tagy: život špirála duša vír
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Anton Jasusch býva označovaný ako „samotár z cieľavedomého programu“ či „osamotený košický modernista“. Považujeme ho za erbového – i keď solitérneho – predstaviteľa hnutia, ktoré sa stalo legendou a do dejín slovenského výtvarného umenia vstúpilo pod názvom košická moderna.

Už v prvej, predvojnovej fáze, Jasusch originálne spracoval inšpirácie secesného expresionizmu a symbolizmu. Nezameniteľnú charizmu však vyžarujú neskoršie vizionárske fatalistické maľby poznačené traumami, ktoré autor prežil počas 1. svetovej vojny a zajatia v Rusku.

V roku 1920 sa vrátil do Košíc a po období apatickej skleslosti v horúčkovitom tvorivom vypätí jedným dychom namaľoval svoj fascinujúci maliarsky cyklus. Veľkoformátové metafyzické maľby (1920 – 1924) sú svojou neopakovateľnou poetikou a posolstvom jedinečné nielen v slovenskom kontexte. Z desiatich formátovo najväčších obrazov sa dodnes zachovali iba niektoré, medzi nimi Kolobeh života – Putovanie duší. Obraz patrí medzi vrcholy autorovej tvorby, je charakteristický takou filozofickou hĺbkou, autenticitou a presvedčivosťou, akú sa Jasuschovi neskôr už nikdy nepodarilo dosiahnuť.

Vo veľkoryso poňatej, dynamickej, špirálovite konštruovanej kompozícii obrazu, „... v pásovom rytme farebných plôch a víre orfistických pávích očí“ (Abelovský) rotujú typicky predĺžené, tvarovo zjednodušené figúry, ktoré sú – bez možnosti vzdoru či voľby – agresívne vťahované do nepredvídateľných zničujúcich siločiar osudu. Jasusch sa akoby potreboval „vymaľovať“ z otriasajúcich zážitkov, spracovať osobnú dezilúziu a frustráciu, vizualizovať fatálnosť a tragiku ľudskej existencie.
 

Alexandra Homoľová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.