Mačka medzi kohútmi

Jakub Bogdan

datovanie:
miery: výška 103.5 cm, šírka 126.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: animálny motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 3
tagy: jakub bogdan mačka zviera
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Mačka medzi kohútmi je v barokovom duchu príznačne dramaticky exponovaným výjavom z hydinového dvora, ktorého obľuba sa po emancipácii zátišia a žánrových scén v 17. storočí šírila Európou, zvlášť vďaka holandským a nimi ovplyvneným tvorcom. Živá maľba plná realistických detailov má akcentované centrum boja o život malého kuriatka zručne komponované do zlatého rezu. V ľavej spodnej časti je čitateľná pôvodná signatúra J. Bogdani potvrdzujúca, že ide o prácu pôvodom prešovského maliara Jakuba Bogdana.

O jeho raných rokoch strávených na území dnešného severného Slovenska sa nevie takmer nič. Podľa životopisu spísaného jeho súčasníkom G. Vertuom rodovo prináležal ku tamojšej nižšej protestantskej šľachte, čo zrejme zohralo nemalú rolu pri jeho opustení Horného Uhorska v čase víťaziacej protireformácie 70. rokov 17. storočia. Od roku 1684 bolo Bogdanovo umelecké pôsobenie zaznamenané priamo v holandskom centre – v Amsterdame, kde vynikal zvlášť ako autor kvetinových zátiší. Jeho neskorší odchod do Anglicka sa spájal s korunováciou holandského miestodržiteľa Wiliama Oranžského, pre ktorého pracoval, za anglického kráľa. V júni 1688 sa definitívne usadil na Tower Street, St Giles in the Field v Londýne a o necelých päť rokov sa tu aj oženil s dcérou kráľovského nájomcu Alžbetou Henningovou.

Životnou príležitosťou pre Bogdana vychádzajúceho tak z podnetov holandských tvorcov zátiší, ako aj príbuzne orientovaných Angličanov, bola najmä účasť na výzdobe Wrenom prestavaného panovníckeho sídla Hampton Court Palace v Middlessexe v rokoch 1691 – 1694. Predstavená maľba, patriaca do početnej skupiny diel s námetom vtáctva rozvíjaných maliarom zvlášť po roku 1703, bola spolu s pendantom zachytávajúcim Zápas kohútov vytvorená pre jedného z jeho mecénov, admirála Georga Churchila. Inšpiráciou mu zrejme bola admirálova slávna voliéra vybudovaná v parku vo Windsore.

Katarína Chmelinová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.