Svätý Sebastian

Lorenzo Lippi

datovanie:
miery: výška 94.5 cm, šírka 75.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 303
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Podľa legendy zomrel vojak Sebastian pre kresťanskú vieru okolo roku 280 počas vlády cisára Diokleciána. Priviazaného k stromu ho mali arabskí strelci popraviť šípmi. Vdova po Kastulovi Irena ho chcela pochovať, ale zistila, že žije. Po vyliečení sa Sebastian rozhodol obhajovať kresťanov. Cisár ho dal zabiť kyjakmi a hodiť do Tiberu. V sne sa zjavil Sebastian kresťanke Lucine, ktorá ho pochovala. Nad hrobom na rímskej Via Apia neskôr založili jeden zo siedmich rímskych pútnických kostolov.

Namaľovaná je polpostava svätca pre súkromnú pobožnosť v duchu masovej produkcie v zjednodušenej populárnej podobe typu obrazov svätých s atribútmi s postavou pred indiferentným pozadím.

Pravá ruka s mierne ohnutými prstami zdvihnutá k srdcu je motív, ktorý Lorenzo Lippi uplatnil už na prvom známom obraze vytvorenom ešte v učňovských rokoch v dielni Mattea Rosselliho (1578–1650) pod dohľadom a v spolupráci s Domenicom Paglianim (činný na začiatku 17. stor.) pre bratstvo Madonna della Neve pri Kostole sv. Petra vo Vaglii. Zákazka z roku 1628 je archívne doložená. V lakti ohnutú ruku s rovnako nasadenými tieňmi použil pre Alegóriu v Belfaste (Ulster Museum). Veľmi príbuzné typy sv. Vavrinca a Jána Krstiteľa v súkromných majetkoch bolo možné určiť ako Lippiho práce tiež vďaka charakteristickým typom tvárí.

V Štokholme (Staten Museum vor Kunst) je Lippiho kresba mužskej postavy držiacej šípy, v ktorej je rozpoznateľný sv. Sebastian. Kurátor zbierky jej tvorcu určil na základe konzultácie. Autorstvo Lippiho nebolo spochybnené ani zostavovateľom Lippiho monografie. V Lippiho tvorbe iný obraz sv. Sebastiana nie je známy a bez znalosti obrazu v SNG kresba, ktorá nepochybne súvisí s maľovanou realizáciou, zostala mimo pozornosti. Obraz jednoznačne predstavuje Lippiho typický štýl, precíznu kresbu a jasnú modeláciu, striedmu farebnosť a žiarivé tóny.

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.