Pred obedom

Dominik Skutecký

datovanie:
miery: výška 68.0 cm, šírka 51.5 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Beňová
inventárne číslo: O 394
tagy: oheň pec muž práca jedlo oddych klobúk
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Slovenská národná galéria vlastní najobsiahlejšiu zbierku diel maliara Dominika Skuteckého, z ktorých sú mnohé dlhodobo zapožičané v stálej expozícii umelca v jeho múzeu v Banskej Bystrici. V zbierke sa nachádzajú diela z benátskeho obdobia ako i z neskorších rokov, keď maliar žil v Banskej Bystrici. Medzi rokmi 1900 – 1915 vytvoril Skutecký celú sériu diel inšpirovaných prostredím medených hámrov pri Banskej Bystrici, kde v tom čase pôsobil. Známe sú najmä motívy robotníkov, ktorých zachytil nielen počas práce, ale aj pri odpočinku.

Pracovný žáner v tomto období u Skuteckého kulminoval, keďže s touto témou vytvoril okolo 50 diel. Samotné prostredie hámrov ponúkalo jedinečnú kombináciu svetla, farieb, hry svetla a tieňa, ktorá sa odráža od postáv. Na niektorých plátnach ako napríklad Kováči medi, Pred ukončením práce ako i Pred obedom spojil, ako hovorí Abelovský, „realisticko-romantickú luministiku s niektorými efektmi impresionizmu“.

Do tejto série patrí aj obraz Pred obedom, na ktorom robotník sedí chrbtom k divákovi, osvetlený ohňom z pahreby, odrážajúcej sa v celom priestore. Autor detailne vykreslil hladinu vody v mise, reflexie ohňa na stenách a podobné efekty. Jeho bohaté koloristické cítenie je doložené podrobnou znalosťou prostredia, v ktorom pôsobil. Dielo bolo vystavené v roku 1915 na výtvarnom salóne v Műcsarnoku v Budapešti pod názvom Chystá sa obed. Skutecký sem pravidelne posielal svoje diela, ale oproti benátskym témam motívy z hámrov až tak nezaujali. Pokračoval v tejto línii až do roku 1920. Postupne diela redukoval na jednu osvetlenú postavu sediaceho alebo pracujúceho robotníka pri rozžeravenej peci (Pri vyhni, okolo 1904; Príprava obeda, okolo 1900).
 

Katarína Beňová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.