Tabuľa so sv. Barborou a sv. Uršulou

Viedenský maliar

datovanie:
miery: výška 98.0 cm, šírka 75.5 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
materiál: drevo
technika: tempera
zlátenie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Dušan Buran
inventárne číslo: O 6711
tagy: svätica
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
z celku: súčasť krídlového oltára (1/3)
objednať reprodukciu stiahnuť

Oltárne maľby pôvodne pochádzajú z ateliéru, z ktorého sa v majetku Museum Wien vo Viedni zachovali ďalšie tabule: Zvestovanie Panne Márii; Narodenie / Bičovanie a Obetovanie v chráme / Nesenie kríža. Štýlovo s uvedenými obrazmi súvisia aj tri diela v Galérii mesta Bratislavy (Sv. Alžbeta, Sv. Mária Magdaléna a Ukrižovanie), ďalšie (Zmŕtvychvstanie Krista) uchováva Slezské zemské muzeum v Opave.

Slohové analógie týchto diel smerujú do Viedne – do okruhu tzv. Andrejovho oltára alebo anonymných maliarov – Majstra Viedenského Narodenia či Majstra Votívnej tabule zo St. Lambrecht. Štýl obrazov v SNG sa na sviatočnej strane so zlatým pozadím vyznačuje záujmom o izolovanú figúru v jej takmer sochárskej kvalite. Naopak, na scénach zatvoreného oltára je posilnený naratívny účinok pašiového cyklu s pokusmi o krajinnú kulisu pred tmavým pozadím a figurálny kontext deja.

Frekvencia produktov tejto dielne na západnom Slovensku je dokladom, že už pôvodne boli zrejme určené pre niektorý z bratislavských kostolov a nejde teda až o novodobý import. Najstaršia známa proveniencia dvoch tabúľ v SNG je zámok v Hlohovci – zbierka rodiny Erdődyovcov, čo by mohlo byť indíciou ich pôvodu v Dóme sv. Martina v Bratislave. Erdődyovci totiž v 17. storočí odtiaľ odviezli aj reliéf s Narodením Krista.

Napriek týmto znalostiam však nie je zatiaľ možné ani virtuálne zrekonštruovať podobu oltára, nakoľko pri známych tabuliach ide aj tematicky o rozmanitý materiál. Nevieme ani, či bol čisto maliarskym dielom, alebo v jeho skrini stáli dnes už stratené sochy.

Dušan Buran ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.