Z cyklu Pyramída... Civilizácia... Diagramy (Nový krásny svet...!)

Rudolf Sikora

datovanie:
miery: výška 170.0 cm, šírka 135.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: individuálna mytológia
konštruktivistická kompozícia
symbolický motív
materiál: plátno
technika: akryl
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 6721
v kolekciách:
zo súboru: Z cyklu Pyramída... Civilizácia... Diagramy (Nový krásny svet...!) (1/3)
objednať reprodukciu

Rudolf Sikora patrí k popredným predstaviteľom slovenského konceptuálneho umenia. V priebehu 70. a 80. rokov organizoval umelcov neoficiálnej scény, bol iniciátorom radu výstav, prednášok a spoločných výtvarných akcií; spomenúť treba prvé výrazné vystúpenie jeho generácie v roku 1970 – 1. otvorený ateliér. Záujem o matematiku, očarenie prírodnými vedami a oddanosť veľkým témam podstatne ovplyvnili zameranie jeho diela. Aj preto sa ocitol v špecifickej skupine výtvarníkov, ktorá sa na prelome 60. a 70. rokov nadchýnala vesmírom aj kozmológiou a vytvorila ojedinelý súbor prác, ktorý je v súčasnosti predmetom medzinárodného záujmu. Fascinácii kozmom predchádzalo zaujatie ekológiou, rezonovali problémy spojené s civilizačným rastom, ktoré hrali aj v Sikorovom umení veľkú úlohu. Nadšenie pre ekológiu zrejme spôsobila možnosť protestovať, čo pri iných témach nebolo možné.

Autor priznáva, že tieto problémy nevnímal lokálne, ale globálne a obdobie druhej polovice 70. rokov venoval práve reflektovaniu vzťahu k životnému prostrediu a ekologickému mysleniu. V tom čase sa venoval aj cyklu Pyramíd. Pre Sikoru nie je pyramída len symbolom nášho „domu“, ale aj sociologickým modelom ľudskej spoločnosti, ktorá by mala fungovať. „Okrem toho pyramída nesie dvojznačné posolstvo života a smrti, je nielen pomníkom civilizácie, ale i veľkou architektonickou hrobkou.“ (Rusinová) Práve v Pyramídach Sikora vytvoril rezervoár znamienok a symbolov, ktoré ďalej vo svojej tvorby využíval a stali sa jeho „pracovnou“ značkou v mnohých ďalších dielach.
 

Alexandra Kusá ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.