Turnaj na Place des Vosges v Paríži

Pieter Wouwerman – autor originálu

datovanie:
miery: výška 134.7 cm, šírka 203.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: mestská veduta
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 95
tagy: kone
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Parížske Place des Vosges vybudovali v rokoch 1605 – 1612 z iniciatívy francúzskeho kráľa Heinricha IV. na mieste starého kráľovského paláca Tournelle ako uzatvorené, prísne symetrické rezidenčné námestie, ktoré si podnes udržalo svoj výzor. V 17. storočí sa stalo centrom spoločenského života a elegancie, slúžilo na promenády Parížanov a usporadúvanie dvorských slávností.

Náš obraz ho zachytáva práve vo chvíli, keď sa tu koná veľký reprezentačný turnaj za účasti kráľovského dvora. Pri kompozičnom riešení si maliar „pomohol“ dvoma grafikami, ktoré skompiloval do harmonického celku. Jednou bola medirytina z 1. polovice 17. storočia zobrazujúca Námestie Places des Vosges, druhou Callotova grafika z čias okolo roku 1627 s výjavom dvorskej slávnosti v jeho rodnom meste Nancy. Prvou sa riadil pri komponovaní architektonického rámca priestoru a vytvorení kulisy scény, zatiaľ čo pomocou druhej grafiky zaľudnil námestie a zobrazil príbeh.

Z Callotovho grafického listu prebral celkové rozvrhnutie slávnosti v priestore obrazu, členenie základných skupín divákov, motívy kráľovskej tribúny a turnaja, ako aj dejové prvky – najmä skupinu v popredí s harlekýnom na chodúľoch, tanečníkmi, hudobníkmi, hrbáčikmi, postavami v maskách, akrobatmi a množstvom divákov. Jeho kompozícia sa od Callotovej predlohy líši veľkoryso koncipovaným formátom, farebnosťou, vzdušnou perspektívou, atmosférou, živým stvárnením pestrého davu na námestí, Parížanov v oknách a na strechách domov. V pozadí maliar dokonca používa pointilistickú metódu.
 

Ivan Rusina ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.