Ťažká robota

Vojtech Ihriský

Vojtech Ihriský – Ťažká robota
datovanie:
miery: výška 42.0 cm
výtvarný druh: sochárstvoplastika
materiál: umelý kameň
technika: liatie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: P 1821
objednať reprodukciu

Vojtech Ihriský (1899 – 1988) patril k prvej generácii profesionálne vzdelaných slovenských sochárov, ktorí vstúpili na výtvarnú scénu po roku 1918. Na ich plecia padla neľahká úloha položiť základy tejto umeleckej disciplíny na Slovensku a uviesť ju do života. O tom, že tobola úloha obťažná a nevďačná, svedčili mnohé detské choroby, ktoré muselo sochárstvo prekonávať a ktoré sa napríklad prejavili
v povestnej „pomníkovej horúčke“.

Komorné sochy Ťažká robota (1930) a Žiarlivý (1931) boli pomerne ojedinelým sochárskym doplnkom dobových úsilí v maliarstve a grafike. Ihriský postupne smeroval k zjednodušovaniu, redukcii tvarov a povrchov a tým i k sústredenejšej myšlienkovej výstižnosti.

Sochy budoval z oblých, pevných a celistvo cítených objemov, ktoré mierne deformoval, nadsadzoval a štylizoval hladkou modeláciou a telesnou skratkou, mieru štylizácie určovala snaha o zachovanie celistvosti myšlienky v súhrnne chápanej kompozícii a forme.

Katarína Bajcurová ● Moderna ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... (29. 3. - 30. 9. 2012 : Slovenská národná galéria, Bratislava)