datovanie:
miery: výška 147.0 cm, šírka 76.0 cm, hĺbka 31.0 cm
výtvarný druh: sochárstvoskulptúra
žáner: figurálna kompozícia
materiál: drevo
technika: zlátenie
rezba
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Kolbiarz Chmelinová
inventárne číslo: P 1840
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
z celku: pravdepodobne svätá Anna z pravej strany oltára zrušeného kostola v Kremnici
objednať reprodukciu stiahnuť

Pôvodom sliezsky sochár Dionýz Staneti si od roku 1741, keď je u nás prvýkrát doložený v Prievidzi, postupne vybudoval v oblasti stredoslovenských banských miest dominantné postavenie, porovnateľné s pozíciou Antona Schmidta na „maliarskom trhu“. Nič na tom nemenia ani nové zistenia narúšajúce tradovaný obraz ojedinelosti jeho dielne v prospech presvedčivého doloženia autora ako organickej súčasti kontinuálneho vývoja barokového sochárstva v Kremnici i celom jej okolí. V uvedenom meste sa natrvalo usadil po sobáši v roku 1745.

So Stanetiho menom je spojená aj azda najrozsiahlejšia a najdôležitejšia realizácia, na ktorej, podobne ako v iných prípadoch, spolupracoval s už spomenutým Schmidtom. Ide o zariadenie bývalého farského kostola v Kremnici z jeho druhej barokovej prestavby v rokoch 1757 – 1767, keď bol predchádzajúci rôznorodý mobiliár z prvej polovice 18. storočia nahradený jednotnou výzdobou označovanou aj ako „Gesamtkunstwerk periférie“. Dionýz Staneti spolu so svojou doteraz málo známou dielňou vytvoril preň sochárske súčasti hlavného a viacerých bočných oltárov vrátane bočného Oltára sv. Anny s centrálnou maľbou od A. Schmidta (1763). Preň bola určená prezentovaná rezba starozákonnej svätice, pravdepodobne Sv. Alžbety, ktorej pendant – židovský kňaz a manžel Zachariáš – sa dnes nachádza v zbierke Slovenského národného múzea v Bratislave.

Kostol bol totiž v roku 1880 zbúraný a diela z jeho interiéru sú dnes roztrúsené v rôznych majetkoch a zbierkach na Slovensku i v Maďarsku. Zdá sa, že fondy SNG obsahujú aj ďalšie súčasti oltárneho retabula sv. Anny, a to dvojicu tradičných dekoratívnych figúr bez bližších atribútov, označovaných chybne aj ako anjeli svetlonosi. Ide o ženské postavy, ktoré mohli držať svietnik, prípadne iný atribút a mať tak i alegorický význam rozširujúci ikonografický program oltára. 
 

Katarína Chmelinová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.