Sýty stôl

Roman Ondak

datovanie:
miery: výška 140.0 cm
výtvarný druh: sochárstvoinštaláciapriestorová
materiál: stôl a iné ready made
technika: inštalovanie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Vladimíra Büngerová
inventárne číslo: P 2654
tagy: stôl filozofia meno kuchyňa metafora
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Inštalácia Sýty stôl je ťažiskovým dielom Romana Ondáka. Do zátišia aranžovaných predmetov dennej spotreby vložil referencie k dielam notoricky známych filozofov a mysliteľov „spracované“ v potravinových obaloch a umiestnené na kuchynskom stole. Ondákovo bagatelizovanie Sartra, Foucaulta či Baudelaira priamo poukazuje na fenomén presunu konzumnej kultúry do intelektuálnej sféry.

Roman Ondák je jedným z najvýraznejších predstaviteľov neokonceptuálnych tendencií v umení na Slovensku. Patrí do skupiny autorov, ktorí nastúpili na výtvarnú scénu v polovici 90. rokov. Vystavoval v priestoroch prestížnych európskych galérií, okrem iného aj v spolupráci s priekopníkom slovenského konceptuálneho umenia Júliusom Kollerom.

Ondákovo dielo nie je obmedzené na konkrétne médium, často však nachádza svoju formu v inštalácii, performancii, kresebných záznamoch alebo na prvý pohľad v málo rozpoznateľných intervenciách do prostredia. V kontexte jeho tvorby sa objavujú disfunkčné objekty zbavené identity v nových súvislostiach, provokujúc tak zmeny diváckeho vnímania daného objektu.

Katarína Müllerová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.