Reliéf Adorácia Pána (tzv. Narodenie Ježiša z Hlohovca)

Hans Kamensetzer – pravdepodobne, Neznámy viedenský rezbár

datovanie:
miery: výška 206.0 cm, šírka 118.0 cm, hĺbka 57.5 cm
výtvarný druh: sochárstvoreliéf
žáner: figurálna kompozícia
materiál: lipové drevo
technika: rezba
zlátenie
polychrómia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Dušan Buran
inventárne číslo: P 53
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
z celku: Hlavný oltár Dómu sv. Martina v Bratislave (1/1)
objednať reprodukciu stiahnuť

Ceremoniálny reliéf mimoriadnej umeleckej kvality znázorňuje víziu sv. Brigity Švédskej († po 1373), ktorej sa zjavila Panna Mária, uctievajúc žiarou obklopené dieťa – Ježiša. Tento motív, potláčajúci do pozadia telesnosť narodenia, súvisí s teologickou koncepciou Nepoškvrneného počatia, resp. panenstva Panny Márie. Bol preto najčastejším spôsobom zobrazenia Narodenia Krista v neskorogotickom umení.

Na našom diele ho rozvíja niekoľko vedľajších motívov: sv. Jozef, pokorne si snímajúci čiapku, pôrodné babice preskakujúce nízky plot alebo pastieri so stádom oviec. Teatrálny charakter scény podčiarkujú postavy štyroch anjelov (žiaľ, zachovali sa len dve z ich zlatých krídel), ktorí svojimi gestami pohľad diváka rafinovane vedú na Ježišovo nahé telo.

Štýlovo patrí reliéf do okruhu bratislavsko-viedenského sochárstva neskorého 15. storočia v tradícii osobností ako Niclaus Gerhaert z Leydenu a Hans Kamensetzer a ich prác pre cisársky dvor (tzv. Burgkapelle vo Viedni a Dóm vo Viedenskom Novom Meste). Vo farskom kostole vo Veľkom Bieli sa zachovala skvostná skulptúra Panny Márie zo skupiny Zvestovania (ako dlhodobá výpožička v SNG, por. obr. 1); nie je vylúčené, že aj ona patrila k rovnakému oltáru ako Narodenie.

Popri súbore pre Bratislavu do podobných slohových súvislostí možno napokon začleniť aj tzv. Madonu z Kremnice (známu z jednokorunovej mince) alebo o niečo staršie skulptúry pre Dóm sv. Alžbety v Košiciach (Hlavný oltár a Oltár Navštívenia).

Dušan Buran ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.