Deň Hlinkovej mládeže v Bratislave

Neznámy autor

datovanie:
miery: výška 25 cm, šírka 25,43 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálna kompozícia
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Slovenský národný archív, Bratislava – fond STK
tagy: dieťa plot uniforma
v kolekciách:

Kult vodcu sa v období slovenského štátu obracal najmä k Andrejovi Hlinkovi ako k „otcovi národa“, pomenované boli po ňom Hlinkova garda (HG) a Hlinkova mládež (HM) (Koklesová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016).

Úryvok textu z časopisu Nová Mládež :

Ako sa máme obliekať?

Nech je medzi nami jasno. Rovnošata je vecou dôležitou. To ste už v minulom čísle čítali. Ale ako sa máme obliekať? Musí to byť pekné a lacné. A musí nás byť čo najskôr veľa oblečených. Hneď nám pôjde všetko lepšie, keď sa oblečieme do rovnošaty. Nech platia pre budúcnosť tieto zásady: 

Nechceť mať hneď celú uniformu. Najprv to, čo je najpotrebnejšie. A to nie je čiapka, ako si mnohí mysleli! Veru nie. Najsamprv si musí každý HaeJ.Iista kúpiť predpísanú košeľu. Kto má skautskú košeľu, ten nepotrebuje kupovať novú. Spolu s košeľou si zakúpme ihneď opasok. Ale i tu stačí i starý skautský, alebo hociaký remeň. Je dobre, keď si dáme k nemu spraviť remeň cez pravé pleco. Tak ako to vidíte tu na obrázku našich junákov. K tomu ešte šatka na krky. To všetko nie je drahé, takže za krátky čas' by mohli byť takto oblečení chlapci celého Slovenska. Nič ďalšieho dotiaľ nekupujte, kým nemá každý HaeMista tieto súčiastky rovnošaty. K tomu si oblečú vlčatá, orli a skauti svoje krátke nohavice (kto má skautské, tým lepšie!) a ste hotoví! Všetko ďalšie môže pokojne čakať. Ide o to, aby sme v najkratšom čase mali oblečenú našu slovenskú mládež. Musíme ukázať svoju pohotovosť. Zakúpenie čiapky, blúzy a nohavíc si ponechajte na zimu. V lete to všetko aj tak nepotrebujete. Obliekajte sa vždy čisto a vkusne. A dbajte na to, že keď ste v rovnošate, oči všetkých sú na vás obrátené. Chovajte sa tak vždy, aby ste nezneuctili rovnošatu a odznaky HaeMistov! (Digitálna knižnica MediaInfo / Nová mládež: časopis Hlinkovej mládeže / Hlinkova mládež, Bratislava ; 01.05.1939.)