Pohľad na hrad a obec Červený Kameň

Jozef Anton Lántz

date:
measurements: výška 24.5 cm, šírka 36.5 cm, výška 41.2 cm, šírka 51.6 cm
work type: grafikavoľná
genre: architektonický motív
material: paper
technique: lithography
inscription:
institution: Galéria mesta Bratislavy, GMB
inventory number: C 7546
in collections:
geographic location: Červený Kameň
zo súboru: Séria vydaná r.1827, Jozefom Trentsenským - list č.10

Pravdepodobne v súvislosti so zvýšeným záujmom o krajinu a okolie Prešporka aj medzi snemovými hosťami, resp. ich rodinnými príslušníkmi, sa J. A. Lántz rozhodol vytvoriť a vydať svoj album Dvadsať malebných pohľadov z Prešporskej stolice ako návod na cestu popri Karpatoch. Použil pritom modernejšiu grafickú techniku litografie, ktorej výsledné stvárnenia pôsobili aj bez dodatočného kolorovania takmer ako kresba a mohli byť teda predávané za nižšiu cenu, čo zasa mohlo zvýšiť ich predajnosť. Zachovali sa nám aj kolorované exempláre, hoci v menšom rozsahu, takže tento autorov odhad sa ukázal ako správny. Ako napovedá názov albumu, išlo o vizuálne podnety či „sprevádzanie“ divákov v úlohe návštevníkov zobrazených lokalít.

V Lántzovom albume sa okrem iného objavili pohľady zachytávajúce umelo vybudované vyhliadky, zvané aj bellevue. Príznačné je, že v tejto dobe to boli výsledky aktivít jednotlivcov, ktoré nadväzovali na tradíciu budovania vyhliadkových altánov v barokových záhradách aristokracie. Do tejto skupiny patrí napríklad vyhliadková plošina postavená neďaleko Hradu Červený Kameň na skalnom výbežku zvanom Jelení skok (Hirschensprung), ktorá poskytovala výhľad do údolia s obcou a pílou. Pravdepodobne z nej sa díval aj J. Albrecht, autor opisu hradu a okolia, publikovaného v roku 1829 v ročenke Príručka pre vlastivedné dejiny, ktorý je ukážkou, ako sa pri náraste popularity hradov spájal krajinársky pohľad s pohľadom na dejiny.

Martin Čičo ● Oddychové a výletné miesta Prešporka koncom 18. a v prvej polovici 19. storočia v kontexte rozvoja krajinárstva (Forum Historiae, 2016, roč. 10, č. 2, s. 111-137)