Vilemínka

Zbyněk Semerák

date:
measurements: výška 62.5 cm, šírka 45.5 cm
work type: paintingnaive art
genre: figurative composition
material: paper
technique: tempera
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
inventory number: N 710
order reproduction

Po ukončení základnej školy sa Semerák vyučil v odbore nastavovač textilných strojov. Neskôr pôsobil v šumperskom divadle ako maliar kulís. Keď zostal natrvalo v invalidnom dôchodku, výtvarná tvorba sa stala jeho jedinou životnou náplňou.

Autorove detailné kresby tušom kumulujú skutočné i fantastické technické výtvory. Páčil sa mu svet starej techniky, predovšetkým parné lokomotívy, parníky, autá, balóny, vzducholode, lietadlá. Hneď ako sa mu dostal do ruky akýkoľvek obrázok milovanej techniky, starostlivo ho uchoval. Do zošitov i na jednotlivé papiere si s neuveriteľnou presnosťou predkresľoval stovky modelov a plánov lietadiel či lokomotív, aby ich mohol zobraziť vo svojich prácach. Pre svoje potešenie si tiež vymyslel typ dopravného prostriedku, ktorý v skutočnosti nikdy nejazdil a nelietal. 

Motívy sú komponované v pravidelných riadkoch a geometrických útvaroch. Patrí k najvýraznejším autorom českého art brut, kam je zaraďovaný od svojej účasti na 4. trienále insitného umenia v roku 1994 v Bratislave a na výstave Art brut v českých zemích v roku 1998 v Prahe. Autorove práce sú v zbierkových fondoch Severočeskej galérie výtvarného umenia v Litoměřiciach, Múzea umenia v Olomouci a SNG v Bratislave.

Katarína Čierna ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG