Fishermen

Július Jakoby

date:
measurements: výška 64.0 cm, šírka 79.5 cm
work type: painting
object type: easel painting
genre: figurative composition
material: canvas
technique: oil
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
curator: Katarína Bajcurová
inventory number: O 5499
tags: top moderna pes ryba potok rybár strom
in collections:
order reproduction

Košickým pustovníkom“ nazval Albert Marenčin maliara Júliusa Jakobyho (1903 – 1985), čudáka známeho nekonvenčnými životnými postojmi. Celý život prežil v Košiciach, tak trochu ako cudzinec vo vlastnej domovine (patril k maďarskej menšine), kde pokračoval v rozvíjaní odkazu východoslovenskej avantgardy.

Dodnes je pokladaný za jednu z najautentickejších postáv slovenského modernizmu; vyšiel síce z tradícií sociálnej maľby, ale nekládol si tendenčné sociálno-kritické ciele, život „na dne“ zaznamenával skôr s odstupom intelektuála – pozorovateľa a súčasne optikou filantropa. Žil svoj život v umení, ktorým ho viedol silný, vnútorný tvorivý inštinkt založený na spontánnosti maliarskeho gesta.

Rybári (1940) sú zas typickou senzuálnou momentkou – maliarske podanie civilnej letnej „idyly“ útočí na zmysly diváka barbarským a neortodoxným zmyslom pre farebné harmónie (napr. valérov modrej a zelenej), s olejomaľbou tu narába takmer akvarelovým spôsobom. 
 

Katarína Bajcurová ● Moderna ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... (29. 3. - 30. 9. 2012 : Slovenská národná galéria, Bratislava)