16. december 2019
Kolekcia obsahuje 37 diel
2 minúty

Ešte predtým, ako sa stal akademickým sochárom, začal Vladimír Kompánek maľovať, a to najmä zásluhou svojho profesora kreslenia na gymnáziu v Žiline Stanislava Bíroša. K tejto svojej záľube sa neskôr s veľkým úspechom vrátil. Bol to jeho nápad založiť Skupinu Mikuláša Galandu, ktorá vyprofilovala veľké osobnosti slovenského moderného maliarstva ako Milan Paštéka, Milan Laluha, Rudolf KrivošAndrej Barčík.

Reprezentačný výber z tvorby Vladimíra Kompánka (1927−2011) zahŕňa sochy, kresby a obrazy. Jeho drevené skulptúry čerpajú námety z vidieckeho prostredia, sú charakteristické redukciou námetu na jeho tvarovú podstatu. V maľbe mal umelec pomerne vyhranené tematické okruhy motívov, ktoré varioval v rôznych kompozíciách a farebných akcentoch.

Výstava Čaro zimy a fašiangov v Galérii mesta Bratislavy trvá do 23. februára 2020 a predstaví predovšetkým diela so zimnou krajinou a fašiangami na dedine. Zima bola pre Kompánka – podobne ako pre Josefa Ladu – najkrajším ročným obdobím. Obaja tiež celý život spomínali na šťastné detstvo, Lada v malebných Hrusiciach neďaleko Prahy, Kompánek v rodnom Rajci. Kompánkove zimné výjavy oživujú svet slovenskej dediny z čias pred druhou svetovou vojnou – plný zvierat, drevených sánok a stôp v snehu.

Obrazy Vladimíra Kompánka nájdete aj v kolekcii Fašiany a plesy.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Chceš umenie do mailovej schránky?

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.