Posledný súd

Monogramista C.Z.

Podrobne sa o ikone dočítate v článku dielo v detaile alebo v mobilnej aplikácii Second Canvas Zvolenský zámok.


 

Posledný súd patrí medzí záverečné udalosti opísané v Novom Zákone. Kristus sa v sprievode anjelov zjavuje smrteľníkom, aby nastolil konečnú spravodlivosť, spasil veriacich a zúčtoval s hriešnikmi. Motív posledného súdu sa objavuje v kresťanských chrámoch už od stredoveku, kedy pripomínal veriacim nebezpečenstvá hriešneho života. Námet s veľkým množstvom postáv a drobných scén stvárnili umelci rôznorodo a v prípade zobrazenia pekla neraz veľmi kreatívne.

Ikona od neznámeho karpatského majstra s monogramom C. Z. pochádza z obce Bogliarka v okrese Bardejov a je priamo v maľbe datovaná do 60. rokov 17. storočia. Patrí medzi najväčšie diela zbierky starého umenia Slovenskej národnej galérie. Autor ikony spracoval námet podľa tradičných byzantských a ruských vzorov, bol však ovplyvnený aj západnou umeleckou tradíciou. Ikona tak kladie väčší dôraz na emocionalitu a „pozemskosť" výjavu a miestami porušuje ortodoxné ikonografické pravidlá.

Ikonu tvoria dve rovnako veľké časti, každá sa skladá z piatich dosiek z jedľového dreva. Hornej časti ikony dominuje Kristus, obklopený apoštolmi, anjelmi a symbolmi evanjelistov. Spodná časť ikony, zobrazujúca nebo, peklo a vzkriesenie mŕtvych je podstatne rušnejšia a dynamickejšia. Autor venuje pozornosť ľudským postavám a ich odevom a do deja vkladá odkazy na súdobé udalosti. Miestami neobratná kresba a naivná naratívnosť scén prispievajú k humoru a bezprostrednému vyzneniu diela. Dej doplňujú kaligrafické nápisy v cyrilike s výrazným vplyvom východoslovenských nárečí. Niektoré vysvetľujú a komentujú konkrétne scény, iné predstavujú citáty zo svätého písma a liturgických textov.

Ikony v zbierke Slovenskej národnej galérie sú dedičstvom stredovekého byzantského maliarstva, najmä z pravoslávnych a grécko-katolíckych komunít severovýchodného Slovenska. Posledný súd bol zakúpený do zbierky v značne poškodenom stave v roku 1968, do expozície bol zaradený v roku 2002 po náročnom reštaurovaní v podaní akad. mal. Aleny Kubovej.

datovanie:
miery: výška 244.0 cm, šírka 148.0 cm, výška 244.0 cm, šírka 150.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo › maľba tabuľová › ikona
v kolekciách:
materiál: drevená doska
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 6194/a,b
licencia: Creative Commons License voľné dielo