Pocta ďatľovi II., Dutina v ktorej sa utvára čas

Michal Machciník

datovanie:
miery: séria troch objektov
výška 265 cm, šírka 60 cm, hĺbka 50 cm
výška 242 cm, šírka 110 cm, hĺbka 110 cm
výška 238 cm, šírka 84 cm, hĺbka 80 cm
výtvarný druh: sochárstvo
žáner: prírodný motív
materiál: drevo
pur pena
kov
technika: autorská technika
inštitúcia: Súkromný majetok
tagy: vták príroda štruktúra stojan hniezdo
v kolekciách:

„Divočina pre mňa znamená určité východisko, základ, z ktorého vychádza celé spektrum inšpiračných prvkov. Pre mňa ako výtvarníka sú práve ťažko dostupné a odľahlé územia v prírode fascinujúcim zdrojom inšpirácie a priestorom pre tvorbu. Zaujímajú ma cyklicky sa opakujúce javy v prírode. Som nimi fascinovaný a zároveň hľadám vhodné spôsoby, ako ich výtvarne spredmetniť. Vznikajú tak procesuálne a organické plastiky, často spolutvorené divokými zvieratami.

V mojej tvorbe ide prevažne o určitú participáciu na niečom sebestačnom, cyklickom. Dlhodobým pobytom v priestore lesa, na okraji mesta či vidieka a výtvarnou aktivitou v nich prichádza fyzické vyčerpanie, ktoré je pre mňa zároveň určitým nástrojom k upokojeniu myšlienok a ku kontemplácii.

V práci Pocta ďatľovi II. sú odliatky dutín vytvorených ďatľom umiestnené v kovových konštrukciách. Tie sú akousi priestorovou kresbou kmeňov stromov. Ide o výtvarnú apropriáciu, ktorá odhaľuje vznik autorskej techniky, v ktorej sa vďaka súčasným materiálom (polyuretánovej pene) podarilo spredmetniť tento vnútorný priestor inovatívnym sochárskym spôsobom po prvýkrát v roku 2014.

Pri samotnom procese tvorby som sa sústredil prioritne na už nevyužívané a opustené hniezda a dutiny. Išlo o expandovanie do prírodného priestoru a jeho skúmanie a analýzu, ale tak, aby nebol dlhodobo obmedzovaný rámec životného priestoru pôvodného biotopu.” – Michal Machciník

lab.SNG ● Katalóg k výstave Do divočiny