Vtáčik

Orest Dubay

datovanie:
miery: výška 45.5 cm, šírka 27.0 cm, výška 60.0 cm, šírka 41.5 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
typ objektu: závesný obraz
žáner: geometrická kompozícia
animálny motív
materiál: ručný papier
technika: linorez
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
inventárne číslo: G 452
tagy: vták perspektíva geometria kontrast elipsa
v kolekciách:

Grafický list vytvorený technikou linorezu s názvom Vtáčik predstavuje typickú „dubayovskú“ lyricko-geometrickú ryteckú polohu. Dominantu diela tvorí oválny útvar, ktorý môžeme chápať ako klietku pre vtáčika, ktorý nenápadne, no i tak výrazne sedí na jej pravom okraji. Jednoduchosť a nadčasovosť zobrazenia umocňuje čierne pozadie, ktoré je v pomyselnej ¾ formátu papiera. Táto čierna „tabuľa“ vytvára dokonalé pozadie pre dominantu jednoduchej štylizovanej klietky. Geometrická kompozícia s animálnym motívom je pomerne často evidovaná u autora, keďže pre dielo Oresta Dubaya bol príznačný prírodný motív a silný cit pre líniu a skratku.

Grafik – rytec často „kreslil“ nožom, klincom na drevo. Jeho pomerne známe grafické dielo má pomyselné dve polohy – lyricky jednoduché interpretácie prírody a spoločensko-historické témy, nie však v zmysle heroizácie.

Dubaya zaujímalo ľudské bytie a schopnosti/možnosti vychutnať si pobyt v lese alebo dobyť si svet, či vesmír. Príznačné je pre jeho grafiku husté šrafovanie. Motív vtáka, koňa, lístia, detí, ženy. Jednoduchá priamočiarosť prejavu. Samotné autorove diela pôsobia efektne a súčasne nesú v sebe autorský odstup. Diela sú triezvo zrozumiteľné a majú denníkový, resp. zážitkový charakter. V grafike často experimentoval (z počiatku aj kvôli finančným dôvodom). Brilantne vedel pracovať s kontrastom bielej a čiernej. Pomocou čiernobielych plôch,svetla a tieňa, pevne vedenými čiarami v jednoduchosti vyjadril radosti a smútky o dobe, v ktorej žil. Vytvoril aj pár plastík – prevažne torzá a reliéfy.

V prepracovaných detailoch listov, konárov dokázal výtvarne poetizovať a spojiť ich s rôznymi symbolmi života (ľudskými postavami, vtáčikmi, a pod.). Poukazoval na cyklus, rytmus života prírody, na človeka, jeho šikovnosť, ale aj jeho nedokonalosť a nerozvážnosť. V nenápadných dielach nám predstavil svoj pohľad na veľkosť a malosť vecí, ktoré tvoria náš svet.

Ľudmila Kasaj Poláčková ● Virtuálna galéria NG