15. október 2020
Kolekcia obsahuje 109 diel
2 minúty

Nitrianska galéria sa stará o približne 5 000 umeleckých predmetov, ktoré každoročne dopĺňa o nové akvizície. Významnú časť našich zbierok tvorí súčasné umenie od mladých a aktívne tvoriacich autoriek a autorov. Keďže nemáme stále expozície, chceli by sme vám aspoň týmto virtuálnym spôsobom priblížiť diela výtvarného umenia 20. a 21. storočia, ktoré odpočívajú v našom depozitári.

Nájdete tu pestrú ukážku tvorivých prístupov rôznych generácií prevažne zo Slovenska – od tradičnej maľby až po intermediálne inštalácie, od súkromných príbehov až po celospoločenské témy. Väčšina diel v kolekcii vznikla po roku 2000, no objavujú sa tu aj príklady z predošlých piatich dekád 20. storočia.

Podrobnejšie informácie a kurátorské texty si môžete prečítať pod jednotlivými dielami a v plnom rozsahu aj na webstránke Virtuálna galéria, kde sa pokladom v našich zbierkach venujeme naozaj do detailu. Viaceré diela sú súčasťou väčších autorských sérií, na ktoré taktiež odkazujeme v ich profiloch. Kolekciu si môžete prezerať aj pomocou šípok na detaile konkrétneho diela. 

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.