Vodná veža

Ondrej Gavalda

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely prírodný papier
technika: trojfarebná risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14029
tagy: čierne diery veža
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Továreň na výrobu dynamitu a iných výbušnín vznikla v roku 1873 v Prešporku v rámci siete švédskeho vynálezcu dynamitu a pacifistu Alfreda Nobela. Budovy boli dielami staviteľov Ignatza Feiglera ml., Alexandra Feiglera, Ludwiga Eremita i Mórica Sprinzla. Prešporský dynamit tvoril až dve tretiny spotreby rakúsko-uhorskej monarchie a Balkánu, používal sa pri výstavbe, banských prácach a na vojenské účely.

Po rozpade monarchie presunula československá vláda v roku 1924 strategický monopol do českého Semtína pri Pardubiciach, vzhľadom na rizikovú polohu Bratislavy pri Maďarsku a Rakúsku. Protesty zamestnancov nepomohli, muselo sa prepúšťať a Dynamitka sa postupne zmenila na chemické závody. Výnimkou bola krátka prevádzka cukrovaru a obdobie Slovenského štátu, kedy Nemci pod značkou IG Farben dočasne obnovili produkciu trhavín.

Dodnes stoja dve identické železobetónové vodné veže z roku 1906 alebo 1916, prepojené potrubím s vodárňou vo Vrakuni. Jedna z veží chátra, druhá je zrekonštruovaná na ateliér architektov BKPŠ. Na pôvodnú funkciu nadväzujú tiež menšie objekty s ochranným valmi z obdobia druhej svetovej vojny. Budúcnosť rozsiahleho a neprehľadného územia je otázna. Mnohé objekty boli zbúrané a značná časť pôdy je kontaminovaná.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop