Banská Bystrica

Štefan Bednár

Štefan Bednár - Banská Bystrica

Počas SNP už – aj na vizuálnom poli – stoja voči sebe dvaja protivníci. Názory sú vyhranenejšie, prostriedky „ideologického boja“ agresívnejšie a takpovediac situačné. Zatiaľ čo bratislavská propaganda, hoci ju pomaly opúšťajú jej kľúčoví copywriteri a jej argumentácia nadobúda priam hysterický tón, podáva stále relatívne profesionálny výkon, produkty bystrickej propagandy, keďže tvorené v provizórnych podmienkach, sú „punkovejšie“.

Na povstaleckom území sa kolportuje množstvo letákov, situačných tlačí a grafík. Kreslí, maľuje a natiera sa graffiti (všadeprítomné Mor ho!, adresované fašizmu). Na oboch stranách vznikajú nové, krátkodyché síce, no o to radikálnejšie periodiká, z ktorých niektoré aj celkom efektívne vizuálne komunikujú. Autorom úderných kresieb v Novom slove je Štefan Bednár. Ten istý umelec navrhuje i protifašistické letáky s jednoduchými grafikami Smrť nacizmu! (figúra sekerou roztínajúca hákový kríž) a Priepustka (obesenec s „priepustkou“ pod  pazuchou, vizitka nedôveryhodnosti nemeckých sľubov).

Petra Hanáková ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 25.2 cm, šírka 17.2 cm
výtvarný druh: grafika › úžitková › novinová › agitka
v kolekciách:
materiál: papier, zažltlý
technika: linoryt
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 1851

súvisiace diela

Štefan Bednár - Vinník Neznámy autor - Banská Bystrica 29. 8. 1944. Za demokraciu. Za Československo Štefan Bednár - Smrť nacizmu! Štefan Bednár - „Priepustka“ je hnusným podvodom nacistických vrahov Neznámy autor - Nech žije Rudá armáda! Neznámy autor - Slováci... proti fašistickým tyranom! Neznámy autor - Nemecká kultúra! Slovenská sloboda! Neznámy autor - Za voľnosť, rovnosť, bratstvo do boja proti fašizmu! Neznámy autor - Matka naša zem slovenská volá Do zbrane Martin Benka - Autoportrét Štefan Bednár - Autoportrét Ernest Zmeták - Útek do Egypta Anton Podstraský - Banská Bystrica. Galéria najlepších pracovníkov Mikuláš Galanda - Jadran Neznámy autor - Obálka novín Hlas národa Ľudovít Fulla - Scénický návrh ku hre Oscara Wilda: Vejár Lady Windermerovej Pieter van der Borcht I. - Ohňostrojové predstavenie v Antverpách Mikuláš Galanda - Matka a dieťa hrajúce sa s vtákom Jean-Joseph Chamant - Iluzívna architektúra Janko Alexy - Bitka pri Devíne Tibor Borský - 21.8.1968 Janko Alexy - Mojmírova smrť II. Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Mikuláš Galanda - Stretnutie Juraj Collinásy - Češúca sa Salomon Kleiner - Triclinium aestivum minus  Salomon Kleiner - Refectorium aestivale pro Religiosis Mikuláš Galanda - Zbojníci Zolo Palugyay - Dievča v bielom s továrenskými komínmi a s kvetmi Neznámy absolvent Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici - Portrét banského inžiniera