Portrét muža (Autoportrét)

Franz Anton Palko – pravdepodobne

datovanie:
miery: výška 68.2 cm, šírka 56.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: autoportrét
portrét
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 88
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Sugestívny portrét mladého muža vynárajúceho sa z tmavého pozadia obrazu komorného formátu bol istý čas súčasťou pálffyovských zbierok a dosiaľ je jediným známym originálnym dielom Jána Kupeckého, nachádzajúcim sa vo fondoch slovenských múzeí a galérii.

Autor pochádzajúci z mladoboleslavskej rodiny exulantov sa narodil v Pezinku, no ako mnoho iných tunajších rodákov, pôsobil tento významný portrétista prevažne mimo územia dnešného Slovenska. Po základnom školení strávil takmer štvrť storočia v Taliansku, odkiaľ v roku 1709 prišiel na pozvanie známeho mecéna Jána Adama Liechtensteina do cisárskej Viedne, kde sa oženil s dcérou svojho prvého učiteľa, švajčiarskeho maliara Benedikta Klausa. Hoci sa venoval aj historickej a žánrovej maľbe, v jeho temnosvitnom prejave ovplyvnenom benátskou tvorbou (Johann Carl Loth), Nizozemím a neskôr tiež Hyacinthom Rigaudom dominoval najmä portrétny žáner.

Životnú púť zavŕšil Kupecký pätnásťročným pobytom v Norimbergu, kde sa stretol aj so svojím prvým životopiscom Johannom Casparom Füsslim. Maľba, považovaná na základe viacerých komparácií za jeden z umelcových početných autoportrétov, bola pravdepodobne dodatočne signovaná vpravo dole vo forme Kupetzky. pinx. 1709. Okrem porovnania s grafikami podľa Kupeckého diel od Johanna Gottfrieda Seitera a Johanna Jacoba Haida tomu nasvedčujú aj dve analogické verzie maľby, z ktorých neveľký obraz v Budapešti (Budapest, Szépművészeti Múzeum, okolo 1690) bol pravdepodobne prípravnou štúdiou k prezentovanému dielu. V zbierke barokového umenia SNG sa nachádzajú ešte dve mladšie kópie autoportrétu majstra s okuliarmi od neznámych tvorcov podľa Kupeckého diela z 30. rokov 17. storočia (Staatsgalerie Stuttgart), v ktorom autor sám varioval starší autoportrét so synom (Herzog Anton Ulrich-Museum Braunschweig).
 

Katarína Chmelinová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.