Manifestácia za Pittsburskú dohodu v Bratislave, Jozef Tiso pri prejave

Neznámy autor

Neznámy autor - Manifestácia za Pittsburskú dohodu v Bratislave, Jozef Tiso pri prejave

 

Priamym následkom Mníchovskej dohody sú okamžité spoločensko-politické zmeny na území strednej a východnej Európy. Podľa nemeckej analýzy, ktorú si necháva ešte v októbri vypracovať Adolf Hitler, majú Slováci 4 možnosti:

  • osamostatniť sa a založiť vlastný štát,
  • vyhlásiť autonómiu v rámci Československej republiky,
  • vyhlásiť autonómiu s orientáciou na Maďarsko a prípadným spojením so svojím južným susedom,
  • vyhlásiť autonómiu s orientáciou na svojho severného suseda, Poľsko.

 

Dňa 6. októbra sa v Žiline stretnú predstavitelia HSĽS s predstaviteľmi menších politických strán, aby im predstavili svoj návrh autonómie Slovenska v rámci Československej republiky. V dokumentoch, ktoré na žilinskej konferencii HSĽS prezentuje, sa Slovensko hlási k „mierovému riešeniu sporov v duchu mníchovskej dohody. V Manifeste strana privítala Mníchovskú dohodu a zároveň zdôraznila, že “vytrváme po boku národov bojujúcich proti marxisticko-židovskej ideológii rozvratu a násilia”. Žiadala tiež “okamžité prevzatie výkonnej a vládnej moci na Slovensku Slovákmi”, pričom skoro sa ukázalo, že v ponímaní politikov HSĽS bola Slovákov oprávnená reprezentovať len ich strana.

Peter Gasparik ● sen X skutočnosť UDALOSTI SLOVENSKÉHO ŠTÁTU V 4 KAPITOLÁCH

datovanie:
miery: výška 29 cm, šírka 30,93 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálna kompozícia
v kolekciách:
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Slovenský národný archív, Bratislava – fond STK

súvisiace diela

Neznámy autor - Deň Hlinkovej mládeže v Bánovciach nad Bebravou Neznámy maliar - Portrét mladého muža Karol Ondreička - Slovenská Madona Viliam Malík - Pomník Milana Rastislava Štefánika I. Sebastian Majsch - Petržalský park Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Ignaz Josef Weissenberg - Pohľad na Bratislavu z juhovýchodu (z dnešného Ovsišťa) Miloš Dohnány - Štúdia. Ihlan Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Karol Kállay - Fotografie pre časopis Móda V. Ignaz Josef Weissenberg - Pohľad na Bratislavu zo severu od Mierovej búdy Iľja Jozef Marko - Byt v pivnici Karol Aufricht - Zrkadlo doby Albrecht Dürer, Neznámy umelec (okruh Albrechta Dürera) - Svätý Sebald ako patrón kostola Neznámy stredoeurópsky maliar - Kristus pred Pilátom Cyprián Majerník - Utečené kone Neznámy maliar, Friedrich von Amerling - Mladá žena v orientálnom kroji (Die Morgenländerin - kópia) Miloš Dohnány - Bez názvu (Autá v snehu) Neznámy absolvent Baníckej a lesníckej akadémie v Banskej Štiavnici - Portrét banského inžiniera Miloš Dohnány - Turistické zátišie Koloman Sokol - V cirkuse Mikuláš Galanda - Jadran Karol Kállay - Hutník z Istebného Karol Kállay - Z Podbrezovských železiarní Zolo Palugyay - Krajina s kvetmi Jozef Jankovič - Československo I. Jozef Jankovič - Československo II. Neznámy maliar - Svätá rodina so svätým Jánom Krstiteľom Neznámy maliar, Daniel Nikolaus Chodowiecki - Veštenie z karát (Canasta) Francúzsky maliar z 18. storočia - Alegória Clementie ako panovníckej cnosti (Habsburgovcov ?)